Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


FÓRUM oslavuje 20. narodeniny

uverejnené dňa 27. 09. 2004 | Autor/ka: Kamila Martinová

V dňoch 8. – 12. mája 2002 sa vo švajčiarskom Bazileji uskutočnila jubilejná konferencia Európskeho fóra kresťanských skupín lesbických žien a gejov. Slovensko zastupovala organizácia Ganymedes. Európske fórum kresťanských skupín lesbických žien a gejov (European Forum of Lesbian and Gay Christian Groups) je medzinárodná organizácia združujúca rôzne národné skupiny zaoberajúce sa otázkami homosexuality a viery. Vznikla v roku 1982 v Paríži na podnet 16 jednotlivcov zastupujúcich 7 skupín z Anglicka, Nemecka, Francúzska, Holandska a Talianska. Už o krátky čas bola oficiálne zaregistrovaná v Holandsku. Počas 20 rokov svojho pôsobenia sa rozrástla na spoločenstvo 32 skupín z 13 krajín. K týmto skupinám sa na tohtoročnej konferencii pripojilo 5 nových skupín, pričom sú po prvýkrát zastúpené aj Fínsko a Island. Slovensko, ako prvý člen z oblasti východnej Európy, je členom Fóra od roku 1993 – okrem nás je tu od roku 2000 zastúpené aj Poľsko.

Základným cieľom Fóra bolo a naďalej zostáva dosiahnutie úplného prijatia homosexuálnych veriacich v rámci ich vlastných cirkví. Situácia pred 20 rokmi bola v tomto smere veľmi nepriaznivá; niektorí jednotlivci sa dokonca rozhodli ignorovať existujúce cirkvi a založiť si svoje vlastné. Tak vznikla napríklad skupina MCC Europe, ktorá si vytvorila aj vlastné liturgie. Zdalo sa, že nebude inej cesty, no celková zmena postojov voči homosexuálnym ľuďom predsa len postupne prelomila ľady aj v takej konzervatívnej oblasti akou sú cirkevné spoločenstvá. Stav ani dnes nie je ideálny, avšak na Západe už mnohé cirkvi otvorili svoje brány aj pre lesbické ženy a gejov.

Slovensko patrí odjakživa medzi krajiny so silnou kresťanskou tradíciou. Preto sme sa v roku 1992 s Mariánom Vojtekom rozhodli nielen požiadať o členstvo vo Fóre, ale zároveň aj ponúknuť usporiadanie jeho každoročnej konferencie v Bratislave. Náš návrh sa stretol s veľmi pozitívnym ohlasom, a tak sme už v roku 1994 privítali u nás vyše 100 účastníkov z celej Európy. Historicky najsilnejšie boli práve na tejto konferencii zastúpené krajiny z východnej Európy – Česko, Poľsko, Rusko a Bulharsko. Som rada, že aj po viacerých rokoch mnohí s potešením a vďakou spomínajú na našu konferenciu ako výnimočne vydarenú…

Trochu smutno je mi však pri pohľade na nepatrné zmeny, ktoré sa nám odvtedy podarilo dosiahnuť v súvislosti s akceptáciou homosexuálnych veriacich u nás. Silný a výrazne prejavovaný odpor čelných predstaviteľov Kresťanskodemokratického hnutia bráni aj slobodomyseľnejším farárom a kňazom v otvorenej komunikácii s homosexuálnymi ľuďmi. Kým sa postoj týchto politikov nezmení, budeme asi môcť iba snívať o tom, že účastníkov konferencie Fóra oficiálne prijmú predstavitelia niektorej cirkvi v ich vlastnom chráme – tak, ako som tomu už po 11 rokov svedkom pri konferenciách, ktoré sa konali v západnej Európe. Verím však, že postupné zmeny na poli zrovnoprávnenia lesbických žien a gejov v našej spoločnosti povedú aj k ich lepšiemu prijatiu v radoch cirkví.

Konferencia Fóra sa, ako som už spomenula, koná každý rok. Vždy začiatkom mája ju usporiada skupina, ktorá sa na to dobrovoľne podujala. Hostiteľmi Fóra boli dosiaľ napríklad také mestá ako Amsterdam, Zürich, Frankfurt nad Mohanom, Londýn, Oslo, Viedeň, Turín, Varšava. Vždy sa tu schádza okolo 100 účastníkov, aby si vymenili aktuálne informácie a poradili sa spoločne, ako napredovať v budúcom roku. Fórum si postupne buduje štruktúry, ktoré by umožňovali dobrú vzájomnú komunikáciu a spoluprácu, ako aj spoločnú akcieschopnosť v prípade ohrozenia základných práv v niektorej z členských krajín. Dlhoročné úsilie o emancipáciu lesbických žien v rámci Fóra bolo pred niekoľkými rokmi korunované úspechom – stalo sa už pravidlom, že pred začiatkom samotnej konferencie je jeden celý deň venovaný len stretnutiu žien. Takisto v štatúte organizácie je zakotvené, že zo 4 členov výboru minimálne 2 musia byť ženy. Aj týmto spôsobom sa Fórum snaží patriť medzi pokrokové spoločenstvá a presadzovať úplnú rovnoprávnosť.

Obsahová náplň konferencie z nej robí veľmi príťažlivé podujatie. K základným bodom programu patrí nielen prezentácia dosiahnutých výsledkov, všeobecné zhromaždenie a voľby členov výboru, ale aj workshopy týkajúce sa zaujímavých tém (napr. sexuality, či fungovania partnerských vzťahov), workshopy zamerané na vlastnú tvorivosť (tohto roku literárny a výtvarný), okružná prehliadka hosťujúceho mesta a oficiálne prijatie a bohoslužba v mestskej katedrále. Sobotňajší večer tradične vyp?ňa diskotéka a nedeľné predpoludnie ako záverečný akt konferencie zase spoločná bohoslužba pripravená priamo niektorými členmi.

Tohto roku som bola spolu so zástupcami z Ruska a Rumunska požiadaná o referát opisujúci situáciu v našej krajine. V následnej diskusii nám ľudia zo Západu kládli svoje otázky. Viacerí potom vyslovili spokojnosť s tým, že sa mohli o nás viac dozvedieť. Solidarita účastníkov zo Západu s nami z východnej Európy je citeľná a je pre nás veľkým povzbudením. Možnosť komunikovať so skúsenejšími kolegami prináša tiež inšpiráciu a odhodlanie presadiť podobné veci aj v našej krajine. Mám na mysli najmä prijatie homosexuálov v cirkvách, ale taktiež vytvorenie inštitútu registrovaného partnerstva, ktoré sa v západnej Európe pomaly ale isto stáva samozrejmosťou.

Lesbické ženy a gejovia vo väčšine západných krajín prežívajú spokojnosť s dosiahnutými výsledkami, no zároveň si vytyčujú méty pre svoje ďalšie napredovanie. Aktuálnym cieľom sa stáva dosiahnutie možnosti adopcie detí – a predovšetkým cirkevného požehnania pre rovnakopohlavné páry, čo je pre nás veriacich samozrejme nesmierne dôležité. Informácia zo Švédska hovorí o tom, že všetky noviny sú plné obrázkov, na ktorých sa homosexuálni veriaci nechávajú požehnať na schodoch pred kostolmi, keďže prístup k oltáru im zatiaľ nie je dovolený…

20. výročie existencie Európskeho fóra kresťanských skupín lesbických žien a gejov je dôkazom, že na poli komunikácie s cirkevnými predstaviteľmi je ešte stále čo vylepšovať.

Vyšlo v Mesačníku pre gejov a lesby ATRIBÚT 5/2002

Zdroj: ATRIBÚT 5/2002





Páči sa vám tento článok?