Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Beňová: Europoslanci dali signál KDH o jeho politike

uverejnené dňa 15. 10. 2004 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

BRATISLAVA - Potom, čo ministri za KDH Vladimír Palko a Daniel Lipšic viackrát na pôde orgánov Európskej únie prezentovali svoje odmietavé stanoviská proti registrovaným partnerstvám homosexuálov, stali sa sporné výroky o homosexuáloch takmer osudné kandidátovi na eurokomisára Roccovi Buttiglionemu z Talianska. Europoslanci odmietli podporiť jeho nomináciu, keď sa pred nimi netajil názorom, že homosexualita je hriech. Neprijateľné pre nich boli aj jeho vyjadrenia na adresu žien.

"Je to signál pre celé KDH, že poslanci európskeho parlamentu vnímajú túto tému oveľa modernejšie a oveľa otvorenejšie," myslí si europoslankyňa Monika Beňová (Smer). Predstavitelia KDH prednedávnom vyhlasovali, že registrované partnerstvá "narúšajú tradičný koncept rodiny". Ich reakcie sa nám teraz nepodarilo získať.

Beňovej strana v Bruseli zastupuje frakciu európskych socialistov, ktorá sa naväčšmi pričinila o Buttiglioneho odmietnutie. Beňová je presvedčená, že by eurokomisárom pre oblasť spravodlivosti nemal byť človek, ktorý "vyhlasuje homosexualitu za hriech".

S Talianovou nomináciou nesúhlasili poslanci eurovýboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Slovensko v ňom zastupuje Edit Bauer z SMK, ktorej strana je súčasťou frakcie európskych ľudovcov. Poslankyňu Bauer o svojich odborných kvalitách Buttiglione presvedčil. K svojim výrokom o homosexualite dodal, že oddeľuje "morálku od legislatívy".

U nás je to podľa Bauer inak, lebo problém homosexuálov sa stáva aj problémom legislatívnym, nielen morálnym. Ako príklad uviedla problémy, s akými sa do zákona o štátnej službe dostalo antidiskriminačné ustanovenie.

Peter Zsapka z Centra pre európsku politiku tvrdí, že únia nemá v otázke homosexuálov žiadny oficiálny názor. O postojoch KDH hovorí: "Je to v súčasnosti možno trošku slabší trend ako liberálno-socialistický, ale to sa môže zmeniť." Stačí, ak by sa to "začalo preháňať" s ideami o rovnosti. V takom prípade by sa väčšinový postoj zase mohol prikloniť ku konzervatívnejším názorom.

(rp)

Zdroj: SME
Publikované: 13.10.2004

Zdroj: SME





Páči sa vám tento článok?