Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Nového Hitlera nepripustíme

uverejnené dňa 03. 03. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

V tridsiatych rokoch ekonomická kríza prispela k nástupu Hitlera a následne k druhej svetovej vojne a Osvienčimu.

Nemecko sa snaží vyhrabať z najhoršej recesie od konca druhej svetovej vojny a politici varujú, aby sa kríza v krajine neotáčala tam, kam siahajú prvopočiatky najhoršieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva.

 Teda do tridsiatych rokov minulého storočia, ovplyvnených veľkou hospodárskou krízou. Ako je známe, v januári 1933 sa v Nemecku dostal k moci sťaby domnelý spasiteľ Adolf Hitler.

 Dnes sa vracajú obavy, že by hnedé nacionalistické strany v Nemecku mohli kvôli kríze posilniť. A to hlavne vo východných spolkových krajinách (teda v bývalej komunistickej NDR), kde je väčšia nezamestnanosť a horšia životná úroveň než na západe krajiny.

 Nesmieme opakovať chyby

 Dve extrémistické formácie a ideologicky blízke hitlerovskému nacizmu - Národná demokratická strana (NPD) a Nemecká ľudová únia (DVU) už majú poslancov v spolkových parlamentoch.

Do berlínskeho Bundestagu sa zatiaľ nedostali. Kríza a možné sociálne nepokoje nenechávajú nemeckých politikov pokojnými.

 Prieskum Nadácie Friedricha Eberta ukázal, že 26 percent dopytovaných Nemcov je za systém jednej silnej strany, ktorá by reprezentovala nemeckú spoločnosť.

 "Nesmieme opakovať chyby z tridsiatych rokov. Nesmieme dopustiť návrat protekcionizmu. Veľká hospodárska kríza nebola spôsobená ani tak krachom na newyorskej burze v roku 1929 ako zvýšením dovozných ciel na poľnohospodárske výrobky, ku ktorému siahol vtedajší americký prezident Hoover," uviedol na zasadnutí siedmich priemyselne najvyspelejších krajín G7 v Ríme nemecký minister financií Peer Steinbrück.

 Dôsledok krízy bol Hitler

 Veľkú hospodársku krízu nespôsobil krach na burze, ale zvýšenie dovozných ciel na poľnohospodárske výrobky. Dôsledok krízy bol Hitler

 Národná demokratická strana už vydala svoje vyhlásenie ku kríze. Volá po znárodnení nemeckých bánk.

 "Sociálne problémy môžu v Nemecku viesť k tomu, že demokratický a trhový systém postihne kríza legitimity a ľudia v neho stratia vieru," myslí si Steinbrück.

Práve protekcionizmus a populistické návrhy na riešenie ekonomickej krízy podľa neho vtedy prispeli hlavným dielom k vzostupu Hitlera. Pred hnedým nebezpečenstvom varuje v súvislosti so súčasnou krízou aj nemecký minister vnútra Wolfgang Schäuble.

 "Mali by sme sa poučiť z dvadsiatych a tridsiatych rokov a uvedomiť si, že kríza môže byť veľkým ohrozením pre spoločnosť. Dôsledkom vtedajšej krízy bol Adolf Hitler a nepriamo potom druhá svetová vojna a Osvienčim," povedal Schäuble časopisu Der Spiegel.

 Kríza nahráva populistom

 Či sú obavy zo vzostupu nacionalistických a populistických strán aj v Českej republike a či môže kríza pomôcť Národnej strane či Robotníckej strane, odpovedal český politológ Jan Kubáček.

Domnieva sa, že ak sa problémy v Európskej únii budú stupňovať, vylúčené to nie je.

 "Ak by ekonomická kríza naďalej dramaticky silnela, Európska únia sa vydala cestou ekonomického protekcionizmu a uzatvárania jednotlivých ekonomík do seba, česká parlamentná politika sa vzájomne zablokovala a parlamentné strany sa uchyľovali k protestnému a populistickému slovníku, potom to môže napomôcť nástupu protestnej radikálnej populistickej strany.

 Takýto typ politického zoskupenia by využil neschopnosti oficiálne parlamentné politiky reagovať a riešiť adekvátne spoločenské problémy," uviedol Jan Kubáček pre Aktuálně.cz.

Podľa jeho názoru môžu v krízových časoch u voličov bodovať stúpenci jednoduchých a rýchlych riešení.

 "Vzostupu by napomohol aj populistický slovník veľkých kamenných strán, ku ktorému by sa uchyľovali a ktoré by mnohé xenofóbne ataky radikálov legitimizoval pred verejnosťou.

 A ak by vsadili na viditeľnú manifestáciu sily, skrze politiku v uliciach, rýchle a jednoduché riešenia, razantný slovník, vytváranie umelých nepriateľov a obetných baránkov v kombinácii s naoko kultivovaným vodcomm a kravatou, ktorý by pridával zdanie profesionality a umiernenosti, potom by mohli zabodovať a vybudovať si pevnejšiu pozíciu aj v českom politickom systéme," domnieva sa Kubáček.

 Publikované: 18.2.2009

Zdroj: http://aktualne.centrum.sk/zahranicie/europa/clanek.phtml?id=1175806

Zdroj: aktualne.centrum.sk





Páči sa vám tento článok?