Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Španielsko nie je víťazstvo

uverejnené dňa 30. 12. 2005 | Autor/ka: Katarína Dugovičová

S ?udovítom Tancerom zo spoločenstva Medzipriestor, ktoré združuje veriacich homosexuálov. S ?udovítom Tancerom zo spoločenstva Medzipriestor, ktoré združuje veriacich homosexuálov.

Myslíte si, že teraz keď padlo katolícke Španielsko, nakopne to viac aj iné krajiny v Európe?
To, že sa požiadavky homosexuálov podarilo presadiť v jednom štáte, vždy poteší gejov okolitých krajín. V susednom Poľsku je ratifikácia registrovaného partnerstva tiež na ceste, schválila ho horná komora parlamentu a čaká sa na dolnú komoru a podpis prezidenta. Ako viem, v Poľsku sa zostruje neznášanlivosť byvateľov voči homosexuálom a nemalou mierou sa pod to podpisujú tamojšie katolícke médiá. V Česku nedávno registrované partnerstvo neprešlo len kvôli jednému hlasu v parlamente, ale ešte sa vráti na prerokovanie. Na Slovensku zatiaľ schválenie parlamentom nehrozí, ale veci sa vyvíjajú. A myslím, ešte to nie je víťazstvo, ak sa v tradičnom katolíckom štáte podarí presadiť požiadavky gejov. Po voľbach nastúpi nová, konzervatívna vláda a zákon sa môže zmeniť. Okrem toho, ak partnerstvo presadili ľavicové vlády napriek odmietavemu postoju cirkvi, vedie to k názoru, že homosexuáli sú akýmisi "protikresťanskými živlami". Veď aj v rámci kresťanstva stále viac silnejú hlasy o uznanie partnerstiev cirkvou, alebo cirkevnými spoločenstvami. Mnohí teológovia sa stavajú za myšlienku prijatia rovnakopohlavného zväzku.

Akým spôsobom komunikujú veriaci homosexuáli s kňazmi?
Medzi homosexuálmi je síce dosť katolíkov, ale po určitom veku cirkev opúšťajú. Na vlastnej skúsenosti zisťujú, že čo ich učí cirkev ohľadom homosexuality, je absolútne odtrhnuté od reality. Vedie ich to k psychickým problémom, alebo priamo k zrúteniu. Hovorím o ľuďoch, ktorých poznám. Vážim si niektorých kňazov, ktorí majú zmierlivejší postoj ku gejom. Bežná prax však v kontakte s väčšinou duchovných a oficiálnou cirkvou nie je taká priateľská. Keby to tak bolo, komunita gejov by sa cirkvi natoľko neodcudzila, ako to sám vidím. Dúfam, že signály snahy o zblíženie budú vychádzať z oboch brehov.

Pomôže legalizácia sobášov gejom a lesbičkám, aby prestali tajiť svoju orientáciu?
?udia si na to jednoducho zvyknú. Ešte pred necelými sto rokmi ženy nemali volebné právo. A každému sa to zdalo "normálne". A teraz je normálne, že ho majú. Ak sa niečo presadí, ľudia novinku spočiatku neprijímajú, potom ju berú ako samozrejmosť. Vo svete berú homosexuálov úplne normálne, vôbec sa netaja. Ale museli si to vybojovať.

Viete si predstaviť, že by sa homosexuáli nechali sobášiť v kostoloch?
To je ťažká otázka. V katolíckej cirvi je manželstvo brané ako sviatosť. Požadovať sviatosť manželstva pre homosexuálov by si žiadalo teologicky to podložiť a rozpracovať. To je na dlhé roky. U protestantov ide o požehnanie zväzku, nie o sviatosť. Napríklad v nemeckom Hesensku, ale aj inde vo svete, je to realitou. Evanjelická cirkev tam požehnáva homo-partnerstvá v kostole.

V čom vidíte najväčšiu prekážku, okrem postoja dominantnej katolíckej cirkvi, uznania práv homosexuálov u nás?
To nie je vec len cirkvi, aj mnohí ľudia bez vyznania odmietaju homo-partnerstvá, hoci v omnoho menšom rozsahu než veriaci organizovaní v nejakej cirkvi. Prekážka je aj v samotných homosexuáloch. Zapojiť sa do snahy o legalizaciu znamená zverejniť sa. A to je kameňom úrazu. Majú z toho potom problémy. Ide o nekonečný kruh, ktorý sa pomaly a ťažko láme. Ak nechceš mať problémy v spoločnosti, treba vybojovať akceptáciu, lenže bojovať za ňu znamená mať problémy. Ale ľudia postupne nachádzaju odvahu.

Téma adopcie homosexuálmi je zrejme najkomplikovanejšia. Aké sú zatiaľ skúsenosti v krajinách, kde boli povolené? Prejavili homosexuáli až taký záujem?
Štatistické prieskumy detí žijúcich v domácnosti dvoch gejov alebo dvoch lesbičiek preukázali ich úplne normálny vývin. Za ostatnými deťmi v ničom nezaostávajú. Myslím, že pre samotné deti je adopcia homo-párom ďaleko lepšou alternatívou než zostať v detskom domove. Záujem homosexuálov o adoptované dieťa by mohol byť porovnateľný s hetero-pármi, presné štatistiky som nesledoval. Avšak napríklad pri poslednom sčítaní ľudu v USA uviedlo 33% lesbických domácností a 22% gej domácností, že s nimi doma žije najmenej jedno dieťa. Treba však dodať, že veľké percento detí v homo-partnerstvách pochádza z predchádzajúceho hetero-manželstva.

Zdroj: LIVE!

Páči sa vám tento článok?