Ach, tá promiskuita v gay-komunite – vydržali spolu “len” polstoročie...
Phyllis Lyonová a Del Martinová sa do seba zaľúbili ešte v čase, keď americkým homosexuálom hrozilo za ich sexuálnu orientáciu väzenie, prepustenie z práce a liečba elektrošokmi. Pár žije v spolocnom dome v San Franciscu už od roku 1956.
Naozaj “im ide iba o sex”?
16. júna 2008 v San Franciscu mohli Lyonová a Martinová napokon uzavrieť manželstvo – po viac ako polstoročí spoločného života a stali sa tak jedným z prvých legálne zosobášených párov rovnakého pohlavia v Kalifornii. Starosta San Francisca Gavin Newsom ich zosobášil na súkromnej slávnosti na radnici pred pozvanými hosťami.
Starosta si 87-ročnú Del Martinovú a 84-ročnú Phyllis Lyonovú uctil za ich dlhý vzťah a priekopnícke aktivity v boji za práva homosexuálov. Obe spoločne s ďaľšími šiestimi lesbičkami založili v roku 1955 v San Franciscu prvý lesbický sociálny klub s názvom Daughters of Bilitis.
Slávnosť z júna 2008 bola v skutočnosti už ich druhým sobášom. Už vo februári 2004 sa nový starosta San Francisca Gavin Newsom rozhodol vydať prvé sobášne povolenie pre páry rovnakého pohlavia. Jeho poradcovia a aktivisti za práva gay komunity ako prvých odporučili, ako inak, Martinovú a Lyonovú.
"Pred štyrmi rokmi, ked súhlasili so sobášom, bolo to aj preto, aby podporili starostu, a hlavne samotnú myšlienku, aby lesbičky a gayovia mali rovnaké práva na spoločné zväzky, ktoré budú všeobecne uznané," povedala ich blízka priateľka a lesbická aktivistka Kate Kendellová.
Zámer vstúpiť do manželstva v Kalifornii avizovalo hneď niekoľko prominentných homosexuálnych párov po tom, čo kalifornský najvyšší súd odmietol 4. júna žiadosť o odklad legalizácie manželstiev homosexuálov v najľudnatejšom štáte USA. Tento verdikt umožnil sobáše gayov a lesbičiek v Kalifornii od 16. júna 2008. Ďalším americkým štátom, ktorý povoluje manželstvá homosexuálov, je Massachusetts.
Už viac ako 55 rokov
Phyllis Lyonová a Del Martinová sa tak stali prvým zosobášeným párom rovnakého pohlavia v Kalifornii po tom, čo kalifornský súd svojim rozhodnutím zväzky gayov a lesbičiek umožnil.
Civilný obrad 83-ročnej Lyonovej a 87-ročnej Martinovej, ktoré sú považované za popredné postavy amerického hnutia za práva gayov a lesbičiek, viedol starosta San Francisca Gavin Newsom na obrade, ktorý sa konal na radnici v San Franciscu, za účasti približne 100 pozvaných hostí, pričom ďaľšie stovky sympatizantov sa zhromaždili pred radnicou.
“Tento úžasný den je míľnikom v kalifornskej histórii,” uviedla Molly McKayová z organizácie Rovnosť manželstiev v USA.
Pár, ktorý spolu žije už viac ako 55 rokov, sa prvý raz sobášil už pred štyrmi rokmi po tom, čo Newsom povolil sobáše ľudí rovnakého pohlavia. Následne si v San Franciscu povedalo svoje áno 4000 párov rovnakého pohlavia. Všetky zväzky však neskôr anuloval súd.
Pred radnicou sa zhromaždili aj odporcovia manželstiev homosexuálov.
“Neprišli sme sem, aby sme niekomu pokazili tento deň. Prišli sme, aby sme bránili Božie zákony,” uviedla Julie Malaspinová z organizácie Katolíci pre spoločné dobro.
V polovici mája 2008 súd v San Franciscu rozhodol, že zákaz manželstva párov rovnakého pohlavia je v rozpore s právom na uzavretie manželstva, ktoré je zakotvené v kalifornskej ústave. Krátko po májovom rozhodnutí súdu, ktorý legalizoval manželstvá osôb rovnakého pohlavia v najľudnatejšom štáte USA, požiadali konzervatívni oponenti homosexuálnych manželstiev, aby súd faktickú legalizáciu takýchto zväzkov odložil, až pokým nebudú známe výsledky novembrového plebiscitu. Kalifornskí voliči v ňom mali rozhodovať o dodatku k ústave, ktorý by obmedzil manželstvo na zväzok muža a ženy. Kalifornský najvyšší súd však 4. júna žiadosť o odklad legalizácie manželstiev homosexuálov odmietol. Tento verdikt umožnil od 16. júna 2008 sobáše gayov a lesbičiek v Kalifornii.
Zdroj: http://www.cas.sk/clanok/79719/video- prvy-legalny-homosexualny-sobas-v-kalifornii.html
Za 3 mesiace vyše 100 000 verných párov
Úrady v štáte Kalifornia zacali vydávať sobášne listy párom rovnakého pohlavia po tom, ako vstúpilo do platnosti historické súdne rozhodnutie, ktoré legalizovalo manželstvá gejov a lesbičiek. Prvé svadby sa uskutočnili iba niekoľko minút po jeho oficiálnom nadobudnutí účinnosti o 17:01 miestneho času. Nasledujúci deň pokračovali ďaľšie tisíce párov.
Ďaľší z prvých sobášnych listov, teraz v Los Angeles, získali Robin Tylerová a Diane Olsonová, prvé navrhovateľky v procese na kalifornskom najvyššom súde, ktorý nakoniec zrušil zákaz homosexuálnych manželstiev.
Okrem stovky priaznivcov prišla na ich svadbu aj skupina asi 20 demonštrantov, ktorí niesli transparenty so sloganmi ako “Propagácia hriechu a zla je propagáciou pekla!”
Starosta San Francisca Gavin Newsom vtedy sobášil dlhoročné aktivistky, Del Martinovú a Phyllis Lyonovú, ktoré si vymenili sľuby po 56 rokoch spoločného života. Dvojica sa stala medzinárodne známou v roku 2004, keď uzavreli svoj prvý sobáš, ktorý bol neskôr vyhlásený za nelegálny.
Podľa štúdie kalifornskej univerzity v Los Angeles (UCLA) sa v nasledujúcich troch mesiacoch chystá vziať okolo 51 000 zo 102 000 párov rovnakého pohlavia žijúcich v Kalifornii. V rovnakom období by malo s týmto úmyslom pricestovať dalších 67 500 párov z iných štátov USA.
Májové rozhodnutie najvyššieho súdu ukončilo spor siahajúci do roku 2000, keď kalifornskí voliči schválili zákon, podľa ktorého bol legálnym manželstvom iba zväzok medzi mužom a ženou. Odporcovia sa však nevzdávali a zhromaždili dostatočný počet podpisov, aby bolo hlasovanie o novom zákone súčasťou novembrových volieb.