Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Sodomobile
Michael Moore – smiechom proti nenávisti

uverejnené dňa 09. 02. 2008 | Autor/ka: Mária Ščepková

“Celý národ bol šokovaný. A mne bolo zaraz jasné, čo mám urobiť” Krátky dokumentárny filmík známeho nekonformného režiséra Michaela Moora bol zverejnený na internete medzi množstvom voľne dostupných videí na You Tube. Dokument, ktorý pôvodne odvysielala jedna z televízií v USA je typicky Moorovský. Na rozdiel od jeho dlhších celovečerených dokumentov má iba okolo 10 minút. Napriek svojej krátkosti je výrečný, dotýkajúci sa jednou ranou hneď niekoľkých citlivých oblastí v živote (nielen) americkej spoločnosti, vtipný, úderný, provokujúci, neodbytne nastavujúc zrkadlo tým, ktorí sú si takí istí svojou pravdou a svojou spravodlivosťou.



Začína sa idylickými obrázkami šťastného života americkej rodiny so slovami: “Amerika… Krajina kde pre všetkých platí rovnaký zákon a rovnaké práva… Krajina, kde útlak a diskriminácia na báze odlišnej rasy, viery či pohlavia je vecou minulosti…” Nasleduje prestrih a záber na demonštrujúcich s heslami “F…ing faggot” a pod. hlásajúcimi nenávisť voči homosexuálom, teda v presnom preklade voči teplošom, buzerantom a úchylákom. “A čo keby sme zhromaždili všetkých gejov a jednoducho ich všetkých zavreli do jedného mesta, tam by im bolo dobre, nie?” pýta sa jeden z nich presvedčivo…

“Nič ale neotriaslo spoločnosťou tak, ako smrť Mathew Sheparda” pokračuje Moore vo svojom komentári. “Študent z Wyomingu bol umučený na smrť len preto, že bol gay…” Mathew Shepard zomrel 12. októbra 1998 vo veku 21 rokov. (Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Matthew_Shepard) Našiel ho bicyklista v skorých ranných hodinách, ako visí priviazaný na plote na osamelom mieste. Najskôr si myslel, že je to strašiak v poli. Keď zistil, že je to zakrvavený človek doslova visiaci medzi životom a smrťou, bol zdesený. Ani privolaná lekárska pomoc už nedokázala zabrániť smrti. Jeho vrahovia boli pred trestom smrti uchránaní iba na príhovor Shepardových rodičov, ktorí napriek svojej bolesti nechceli smrť za smrť. Obom odsúdeným bolo dokázané, že išlo o vopred premyslený zločin. Boli rozhodnutí dať nejakému gayovi “príučku”. Tak prišli do gay-baru, kde sa vydávali za dvojicu. Dali sa do rozhovoru so Shepardom a ponúkli mu odvoz domov. Potom ho umučili na smrť…

“Celý národ bol šokovaný. A mne bolo zaraz jasné, čo mám urobiť” uvádza Moore hlavný motív svojho filmu, ktorý náhle prechádza z pomalého úvodu do živej akcie podfarbenej hudbou pripomínajúcou dobrodružné filmy.

“Nastúpte, jazdci za slobodu!” vita Moore svojich spolupracovníkov. Skupinka mladých, trochu provokačne upravených gayov a lesbičiek nastupuje do “Sodomobilu”. Svietivo ružový priestranný karavan s voľne preloženým nápisom: “Teplo na palube” , sa púšťa na cestu. Ich cieľom sú štáty USA v ktorých boli v čase vraždy Mathew Sheparda ešte stale platné tzv. Sodomy laws – zákony, podľa ktorých mohol byť homosexuálny styk trestaný od finančnej pokuty až po 10 ročné väzenie. Je takmer neuveriteľné, že v tom čase išlo až o 20 amerických štátov. A ešte prekvapivejšie je to, že definitívne boli tieto zákony odvolané v celých USA až v roku 2003. (Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Sodomy_law#United_States) Výprava, na ktorú sa podujal Michael Moore rok po Shepardovej smrti, teda bola nielen plná humoru, ale aj odvahy. Išli zámerne porušiť zákon do puritánskych miest, aby aj tak poukázali na jeden z mnohých rozporov medzi proklamovanou občianskou slobodou a jej vytrvalým okliešťovaním pre isté, asi nevítané skupiny obyvateľov.

Ako prvé navštívili mesto Topeka v štáte Kansas. Moore sa dal do reči s mladým mužom, ktorý bol stíhaný pod tzv. Sodomy law len preto, že priznal, že v súkromí sa správa homosexuálne… a to v USA tesne na konci 20 storočia… “Aj preto sme sem prišli, aby sme verejne porušili tieto zákony” hovorí Moore. Nasleduje záber na skupinku jeho spolupracovníkov gayov v horúcom provokačnom objatí na hlavnom námestí v hlavnom meste Kansasu. Okoloidúcim div nevypadli oči.

Moore pokračuje: “Je ale aj iný dôvod, prečo sme prišli do Topeka. Toto mesto je tiež domovom pastora Freda Phelpsa.” Phelps je zakladateľom kresťanského cirkevného zboru a známym kazateľom horliacim proti gayom. Zvlášť organizuje protesty na pohreboch ľudí, čo zomreli na AIDS, kde ich smrť oslavuje ako Boží zásah. “Keď som videl, ako Phelps a jeho ľudia obťažujú smútiacu rodinu Mathew Sheperda na jeho pohrebe, vedel som, že musím niečo urobiť” hovorí Moore. “A tak som sa rozhodol navštíviť ho.”

Fred Phelps založil malú, ale vplyvnú rodinnú cirkev Westboro Baptist Church (WBC). Sami sa pridružujú k baptistom, americká asociáca baptistických cirkví sa ale od nich dištancuje. Tak ako aj mnohí iní kresťania. Napriek tomu neustávajú vo svojej činnosti. Jej podstatou však nie je šíriť lásku, ale nenávisť. Zvlášť nenávisť voči homosexuálom. (Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Fred_Phelps) Keď som pred niekoľkými rokmi prvý krát narazila na internete na stránku www.godhatesfags.com, nechcelo sa mi veriť, že by niekto v mene Ježiša z Nazaretu dokázal hlásať až toľko primitívnej nenávisti a vložiť do toho toľko energie. (Aj v roku 2008 je ešte stale aktívna a prepracovaná.) “God loves everyone - the greatest lie ever told – Boh miluje každého – najväčšia zo všetkých lží” . Jedno z na hlavu postavených (anti)kresťanských hesiel web stránky WBC. “All nations must immediately outlaw sodomy (homosexuality) and impose the death penalty! – Všetky národy musia postaviť homosexualitu mimo zákon a to pod trestom smrti!” Daľšie z hesiel z web stránky. Viac ich radšej citovať nebudem. Teda Moore ich aj tak dosť prezentuje vo svojom filme v scénach zaznamnávajúcich jednu z akcií WBC. “God hates fags! AIDS cures fags! Fags burn in hell! Thank God for AIDS! Fags die - God laughs!” “Boh nenávidí buzerantov! AIDS lieči teplošov! Vďaka Bohu za AIDS! Teploši umierajú – Boh sa usmieva!”

Sloboda slova – sloboda nenávisti. Rovnakú slobodu slova však využíva Moore ako protiváhu. Najskôr sa pokúša o rozumný rozhovor s pastorom Phelpsom. Keďže ten nie je príliš pripravený viesť dialóg a iba opakuje dokola svoje presvedčenie, podľa ktorého sa všetci homosexuáli budú smažiť v pekle, Moore necháva “prehovoriť” gayov zo Sodomobilu. Ružový karavan sa pred užasnutým zrakom reverenda Phelpsa roztúžene kýve zo strany na stranu, akoby sa vo vnútri odbavovali skutočné orgie. Keď gayovia v ružových košielkach prídu pastorovi podať ruky, ten od údivu stráca reč… a náhlivo odchádza. “To bolo naše prvé víťazstvo” s úsmevom dodáva Moore.

Arcansas, Missouri, Oclahoma. Jeden spoločný bod na hranici troch štátov. Jedinečná možnosť porušiť Sodomy law hneď v troch štátoch naraz. Ružový karavan sa pred míľnikom označujúcim hranicu troch štátov opäť provokačne natriasa… A cesta pokračuje. Na juh do Mississipi. Sodomobile zastavuje pred domom republikánskeho senátora Trent Lotta. V ten istý rok, ako bol zavraždený Shepard, Lott ako vplyvný politik verejne vystupoval proti “hriešnej homosexualite, ktorá kazí americkú spoločnosť”. Pritom dával homosexualitu na jednu rovinu s alkoholizmom, kleptomániou a sexuálnou závislosťou. Za to mu chlapci a dievčatá zo Sodomobilu predviedli peknú rozvičku na trávniku pred jeho vilou.

V závere filmu sa celá posádka vracia do Topeka v Kansase. Fred Phelps a jeho verní opäť stoja na jednej zo svojich akcií pod transparentami hlásajúcimi Boží hnev voči teplošom. Jeden zaujímavý detail: Keď v roku 2004 švédskemu pastorovi Åke Greenovi hrozil trest za jeho nenávistné prejavy voči homosexuálom, jedným z jeho horlivých zástancom bol kto? Fred Phelps a jeho Westboro Baptist Church. Okrem rozsiahlej písomnej podpory chcel Phelps Greenovi nechať postaviť monument, ktorý mu sám vlastnoručne navrhol, s nápisom “Åke Green je kresťanský mučeník”. Kópie sochy mali byť rozmiestnené vo všetkých štátoch USA. Green musel sám zasiahnuť, aby sa tak nestalo (Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%85ke_Green). Aká náhoda, u nás bol veľkým rozhorčeným podporovateľom a obhajcom Ake Greena pán Palko a jeho KDH…

A tak pod pod transparentami hlásajúcimi Boží hnev rozbieha posádka zo Sodomobilu svoju akciu. Nijaké násilie, nijaký boj. Humor, irónia, smiech. Chlapci tancujú medzi protestujúcimi, objímajú sa, spievajú. Spievajú dokonca jednu z hymien Westboro Baptist Church. Užasnutí Phelpsovi ľudia sťahujú svoje transparenty a zarazene odchádzajú. Víťazstvo je naše!

Už len zaželať Michaelovi Moorovi, aby sa splnilo, čo sa povráva v internetových diskusiách. Vraj sa pripravuje natočiť celovečerný dokument o právach homosexuálov. Držíme Ti palce, Michael. Ale vďaka už aj za tých 10 minút. I keď s úsmevom, dal si v nich slovo mnohej umlčanej bolesti.

Zdroj: http://www.youtube.com/watch?v=6u3F4n_t2Mw





Páči sa vám tento článok?