Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Skrotená hora (Brokeback Mountain)
Ako mi film umožnil nazrieť do duše gayov

uverejnené dňa 10. 02. 2008 | Autor/ka: Čarodejnica / Wikipedia

Ako kruto sa dokáže tento svet postaviť k „inakosti“. Odtnite mu hlavu, nech nevyt?ča z davu.

Svet je príliš malý pre ľudí, ktorí sa odlišujú od ostatných. Svet je príliš netolerantný voči ľuďom, ktorí sa vymykajú priemeru. Svet ich ubíja. Ich príbeh je nenaplnený a ich frustrácia nekonečná. Nemôžu žiť svoj osobný príbeh a tak len živoria. A trpia. A nielen oni, trpí celé ich okolie. Týmito vetami by sa dal zhrnúť fascinujúci príbeh zakázanej lásky, odriekania, bolesti, utrpenia, potlačovaných citov a jednej veľkej pretvárky.

Herecké výkony vo filme sú omračujúce. Najmä Heathovi Ledgerovi sa podarilo zobraziť obraz človeka, ktorý vďaka spoločenským konvenciám pre svoju lásku trpí a ktorý hlboko potláča svoje city, aby ich v nestráženej chvíli mohol nechať vybuchnúť trieskaním pästí do múru. Jake Gyllenhaal dokonale zahral životom kypiaceho a zároveň trpiaceho dobrodruha, navyše u mňa tým, že stvárnil postavu gaya, nestratil nič zo svojej magnetickej príťažlivosti (zbožňujem ho od čias Donnieho Darka). Michelle Williams v postave ohrdnutej, sklamanej a šokovanej manželky je taktiež vynikajúca a Anne Hathaway za ňou v ničom nezaostáva (akurát si mohli odpustiť tú jej blonďavú parochňu).

Film je po formálnej stránke klasikou, neprináša nič nové, ani prevratné. Neočakávajte žiadne bezduché kamerkové orgie (ak nerátam prenádherné prírodné scenérie a majstrovsky odvedenú prácu kameramana), či prevratné trikové zábery. V tomto filme však zvíťazil obsah nad formou. A to sa dnes – v dobe námetovej vyprahnutosti Hollywoodu - už málokedy vidí.

To, čo mňa položilo na lopatky je, že tento film zobrazuje gayov ako skutočných mužov. Už to nie sú tie zahanbujúce a zosmiešňujúce karikatúry „pupušov“ v ružovom, hovoriacich fistulou, akých sa dá vo filmoch narátať na stovky, a ktoré majú v našich očiach vzbudzovať len posmech, prípadne odpor. Sú to chlapi, ako sa patrí. So všetkými prejavmi citov a so všetkými svojimi povahovými vlastnosťami. Chlapov strácajúcich sa v dave iných chlapov. Stali sa ľuďmi, ktorí milovali. Bez ohľadu na to, kto sú a koho milujú.

Som šťastná, že sa režisérovi podarilo (podobne ako inému režisérovi vo filme Chlapci neplačú) nalomiť - a ak nie nalomiť, tak aspoň poriadne oškrieť, jedno veľké tabu.

A som šťastná, že možno aj vďaka tomuto filmu bude – raz v budúcnosti - tento svet aspoň trochu šťastnejší. Lebo keď ľudia trpia, tak trpí aj tento svet.

Autor / ka: Čarodejnica
Zdroj: ttp://www.filmklub.sk/m/movie_comment_comments.php?id= 9024&comment_id=15399

Tvorcovia
Réžia: Ang Lee
Scenár: Larry McMurtry, Diana Ossana
Produkcia: Diana Ossana, James Schamus
Hudba: Gustavo Santaolalla
Kamera: Rodrigo Prieto

Ocenenia
* 2006 - Oscar v kategóriách:
Najlepšia réžia
Najlepšia adaptácia literárnej predlohy
Najlepšia hudba
* 2006 - Zlatý glóbus v kategóriách:
Najlepšia réžia
Najlepší scenár
Najlepšia filmová pieseň (A Love That Will Never Grow Old)
Najlepší film - dráma
* Zlatý lev (Filmový festival v Benátkach) v kategórii:
Najlepší film
* Európske filmové ceny v kategórii:
Najlepšia réžia

Dej
Skrotená hora je film z roku 2005 taiwanského režiséra Ang Lea, natočený podľa rovnomennej poviedky nositeľky Pulitzerovej ceny Annie Prouxlovej, vydanej v roku 1997. Rozpráva o homosexuálnom vzťahu dvoch kovbojov, ktorý vznikol na svahoch Skrotenej hory vo Wyomingu a odohrával sa v priebehu 60. - 80. rokov 20. storočia. Premiéra sa na Slovensku uskutočnila 6. apríla 2006.
Hlavnými postavami sú Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal), dvaja chudobní mladí muži, ktorí sa stretli na pastvinách Wyomingu na úpätí Skrotenej hory (Brokeback Mountain) v lete roku 1963. Film sleduje nasledujúcich 20 rokov ich komplikovaného vzťahu, ktorý pokračuje i po tom, čo sa obaja oženia a stanú sa z nich otcovia. Jack sa pokúša vytvoriť spoločný život, ale Ennis sa bojí, že by bol zabitý členmi obce, keby sa povaha ich vzťahu neudržala v tajnosti. Ennis a Jack tak zápasia so spoločenským a rodinným tlakom a vlastným strachom, ktorý im znemožňuje naplno prežiť lásku, ktorá sa začala počas ich prvého spoločného leta.
Ennis del Mar vyrástol na malom chudobnom statku vo Wyomingu, pri hraniciach s Utahom. Bol vychovaný starším bratom a sestrou po tom, čo ich rodičia prišli o život pri dopravnej nehode. Otec s matkou zanechali deťom len 24 dolárov v hotovosti a statok s dvoma hypotékami. Bez stredoškolského vzdelania a vyhliadok na povolanie vyrastal Ennis v ťažkej práci a odriekaní. Zasnúbil sa s Almou Beersovou a šetril peniaze na zakúpenie malého kusu pôdy. Keď sa na jar roku 1963 uchádza o miesto v sprostredkovateľstve pre poľnohospodársky personál, má už ranú časť života za sebou. Zakotví ako pastier v jednom wyomingskom podniku, ktorý sa zaoberá chovom oviec, a tu sa tiež zoznámi s rovnako starým Jackom Twistom. Jack pracuje na Skrotenej hore už druhý rok. Tento dobre vyzerajúci tmavovlasý muž s živým smiechom je nadchnutý pre všetko, čo súvisí s rodeom. Obaja preberajú tisíc bahníc s ich jahňatami a vydávajú sa hore na pastviny nad hranicou lesa.
Zatiaľ čo Ennis zostáva v tábore, musí Jack noci tráviť pri ovciach a niekoľko hodín denne pendlovať medzi táborom a pastvinami. Obaja mladí muži sú si podobní a rýchlo sa spriatelia, keď sa pri táborovom ohni bavia o koňoch, rodeu a bitkách. Obaja začínajú s rešpektom načúvať jeden druhému a tešia sa zo spoločníka, v ktorého nedúfali. Ennis dokonca prevezme Jackove nepríjemné hliadky a nakoniec sám pendluje medzi pastvinami a táborom. Z priateľstva sa však vyvinie niečo viac, keď je Ennis jedného dňa príliš opitý, aby sa vydal späť k pasúcim sa ovciam, a strávi noc v tábore s Jackom. Nehovoria o sexe a odbijú ho ako jednorázovú záležitosť, keď k nemu dôjde. Samozrejme, ani jeden nie je podľa ich vlastných slov homosexuál, ale napriek tomu čoskoro zabudnú na ovce a nielen v noci v stane, ale i vo dne a večer v žiari ohňa sa venujú spoločnému sexu. Keď potom v auguste zháňajú stáda z hory dole, cíti sa Ennis skľúčene, pretože sa musí odlúčiť od Jacka.
Ennis sa vracia späť k Alme, s ktorou je zasnúbený, a po troch mesiacoch sa s ňou ožení a sťahujú sa do Rivertonu v Utahu. O štyri roky neskôr má Ennis s Almou dve dcéry a na svojho starého priateľa Jacka už vlastne zabudol, keď dostane dopis o Jackovom skorom príchode do Rivertonu. Ennis sa nemôže dočkať opätovného stretnutia so svojim priateľom. Podľahnú svojej vášni a pri stretnutí sa pobozkajú, nedbajúc na to, že Alma svojho muža pozoruje s Jackom z tieňa schodiska. Jack jazdil v Texase na býkoch a oženil sa s Lureen, dcérou bohatého priemyselníka. Je otcom osemmesačného syna, ako s hrdosťou oznámi. Napriek tomu sa obaja opijú a skončia nakoniec v najbližšom moteli. Ennis a Jack sa navzájom milujú, ale neodvážia sa k tomu kroku, aby opustili ženy a deti a nadviazali spoločný vzťah. Predovšetkým Ennis je proti spoločnej budúcnosti, pretože si ešte presne vybavuje zážitok z detstva, kedy bol jeden homosexuálny statkár pre svoj život s iným mužom utýraný na smrť. Dohodnú sa preto, že odteraz sa budú pravidelne stretávať a dvakrát ročne spolu strávia čas na údajných rybárskych výletoch. Alma o ich tajomstve vie, okrem toho jej vadí, že stále musí k Ennisovemu skromnému príjmu prispievať aj ona. Keď majú ich dcéry sedem a deväť rokov, nechá sa s Ennisom rozviesť a berie si obchodníka s potravinami z Rivertonu, pre ktorého celé roky pracovala.
Ennis čoskoro opäť prijme prácu na statku a sťahuje sa napriek Wyomingom. V nasledujúcich rokoch sa Ennis a Jack stretávajú sporadicky a podnikajú výlety do ľudoprázdnych hôr. Ale čas im plynie a najmä Jack je nešťastný z ich situácie. Tak dôjde v roku 1983, dvadsať rokov od ich prvého stretnutia, pri spoločnom výlete k sporu; potom sa Jack dozvie, že ich ďalšie stretnutie s Ennisom sa bude musieť odložiť. Obaja sa však rozídu v priateľskom duchu. O niekoľko mesiacov sa Ennis dozvie o Jackovej smrti: pri poruche auta ho vraj ráfik pneumatiky, ktorú chcel napumpovať, udrel do tváre - zomrel vo veku iba 39 rokov. Ennis si spomenie na starý príbeh z detstva a nie je si istý, či Jack zomrel prirodzenou smrťou. Ide za Jackovými rodičmi do Lightning Flat, aby splnil posledné prianie svojho priateľa a rozsypal jeho popol na Skrotenej hore. Dozvedá sa, že Jack navštevoval rodičov každý rok a vždy sa zmieňoval, že sa mieni rozviesť a s Ennisom neďaleko vybudovať zrub a obhospodarovať statok rodičov. Niekoľko mesiacov pred svojou smrťou sa však rozhodol s jedným susedom z Texasu dlho chovaný plán uskutočniť a Ennis pochopí, že Jackova smrť pravdepodobne nebola nehoda. V Jackovej starej izbe objaví pod jednou košeľou svojho priateľa, ktorú mal na sebe pri ich prvom stretnutí, svoju starú košeľu, ktorú nemohol nájsť od leta na Skrotenej hore - Jack ju nosil na sebe. Na konci Jackov otec odmietne Ennisovi dovoliť rozptýliť Jackov popol na Skrotenej hore. O pár týždňov neskôr si Ennis kúpi pohľadnicu, na ktorej je obraz Skrotenej hory, a pripichne si ju na stenu svojho obytného vozu, pod ňu potom zavesí tie dve staré košele, ktoré našiel u Jacka v skrini. Vtedy sa Ennis snaží prekonať bolesť zo smrti milovaného.

Autor / ka: Wikipedia
Zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Skroten%C3%A1_hora

Páči sa vám tento článok?