Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Ako to ohrozí tradičnú rodinu?

uverejnené dňa 06. 04. 2008 | Autor/ka: Radovan Kr?márik

Deti v rodinách homosexuálov neohrozujú rodičia, ale spoločnosť. Tvrdí to psychologička a odborníčka na problematiku sexuálnych menšín Andrea Sváková. Mali by mať homosexuáli právo adoptovať si dieťa?
Keď sa tvárime, že občania sú rovnoprávni, tak prečo nie? Stretla som sa s viacerými deťmi, ktoré vychovávali gayovia alebo lesby, a nemajú iné problémy ako ostatné deti. Opieram sa o výskumy, ktoré sa robia už desiatky rokov a nenašli nič negatívne vo vývoji týchto detí. Častý argument, že homosexuálne páry vychovávajú homosexuálne deti, je absurdnosť. Veď všetci homosexuáli vyšli z heterosexuálnych vzťahov.

Odporcovia takých adopcií tvrdia, že by výchova detí homosexuálmi úplne narušila tradičné chápanie rodiny ako zväzku muža a ženy...
Rodina ako taká stále prechádza vývojom. Predstavme si, čo by sa stalo, keby homosexuálne páry mali možnosť adoptovať si dieťa. Čo to ohrozí? Rada by som počula nejaký príklad, ako to ohrozí tradičnú rodinu. To akože sa teraz heterosexuálne páry rozhodnú, že budú homosexuálne? Skôr to môže mať pozitívny vplyv. Do spoločnosti to prinesie istú alternatívu, rôznorodosť.

Čo hovoríte na kritiku, že homosexuálne páry nemôžu zabezpečiť zdravý vývoj dieťaťa, najmä z psychickej stránky?
Tá bude narušená hlavne vtedy, ak týchto ľudí nebude spoločnosť rešpektovať. Ak príde dieťa do škôlky a niekto mu tam začne robiť zle, lebo má dve mamy, tak sa jeho psychický vývoj môže narušiť. Aj gayovia a lesby vychovávané v hetero rodinách majú psychické poruchy len preto, že ich spoločnosť nerešpektuje.

Potom je pravda, že sú tie deti ohrozené. Ak ich spoločnosť nebude tolerovať a spolužiaci ich budú šikanovať, naozaj ich to môže poznačiť.
To je však vina spoločnosti. Tá narúša vývoj toho dieťaťa, nie rodičia. Nevieme si zvyknúť na to, že tu existujú rozdiely. Voľakedy neboli možné ani manželstvá Afroameričanov s belochmi. Dnes je Afroameričan kandidátom na prezidenta. To je podobný problém - v inakosti.

Model rodiny tvorí otec a matka. Kto prevezme rolu otca, ak budú len dve mamy?
Tu sa dostávame k otázke, čo má muž v rodine vlastne zabezpečovať. Čo je jeho úloha? Dnes už často nebýva ani živiteľom rodiny. Nenarušilo už to tradičný model? Nemyslím si, že by deti potrebovali nejaké mužsko-ženské roly. Veď nežijú izolovane. Vidia rôzne vzorce správania.

Sú na Slovensku homosexuálne páry, ktoré spolu vychovávajú dieťa?
Je ich veľa, lenže verejne nevystúpia a nebudú o tom rozprávať, pretože sú vydesení z toho, čo by to spôsobilo ich dieťaťu. Nechcú ho ohroziť, a tak žijú v utajení.

Stretli ste sa s takými rodinami?
Rozprávala som sa s dvoma ženami, ktoré spolu žili a vychovávali deti. Tie však mali z predošlých vzťahov. V Austrálii som sa stretla s dvoma ľuďmi - asi 30-ročnou ženou a mužom. Ju vychovávali dvaja muži a jeho dve ženy. Ani tí však neboli adoptovaní.

A adoptívnych rodičov-homosexuálov nepoznáte?
Bol tu taký pokus, ale to sa u nás, jednoducho, nepodarí. Poznám pár, ktorý sa o to snažil, no neuspel. Boli to dvaja muži.

Majú homosexuáli o adopcie vôbec záujem, keď o ne ani nežiadajú?
Vy by ste sa pustili do vopred prehratého boja? Čo iné im zostáva?

Zdroj: http://www.izurnal.sk/index.php?option=com_content&task=view& id=2170&Itemid=43
Publikované: 12.03.2008

Zdroj: izurnal.sk

Páči sa vám tento článok?