Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Z manžela homosexuál

uverejnené dňa 26. 07. 2008 | Autor/ka: Zuzana Strešnáková

„Mal som to v sebe. Vedel som, že som iný, ale snažil som sa fakt, že sa mi páčia mužské telá, nejako sám v sebe potlačiť,“ začína svoje rozprávanie o “premene” šťastne ženatého muža a otca na homosexuála Lumír Olšovský. Český herec Lumír Olšovský (35) mal všetko. Dobrú prácu, splatený byt, milujúcu manželku a rozkošnú dcéru. Sen o dokonalom šťastí sa mu zrútil po tom, ako sa zamiloval. Jeho láskou je o desať rokov mladší Pavel.

Kde ste sa motali? Už sme hladní – privítal nás Lumír medzi dverami svojho bytu na okraji Prahy a naservíroval nám kompletný obed. V kuchyni je ako doma. Len pred pár dňami sa vrátil zo skautského tábora, kde robil deťom hlavného kuchára. Jeho priateľ Pavel, ktorý pracuje na kariére divadelného vedca, bol táborovým vedúcim. Vyzerajú spokojní a šťastní, najhoršie vraj majú za sebou.

„Prvé skúsenosti s nahými chlapcami mám z čias konzervatória v Ostrave. Vtedy som vyhral konkurz na slovenský film. Pol roka sme nakrúcali v Novom Meste nad Váhom, s kamarátmi sme sa chodili kúpať na Zelenú vodu. Tam som si uvedomil, že moja náklonnosť k nim, tá zvláštna závislosť, asi nie je v poriadku. Bolo to nepatričné. Vtedy som však nemal dosť argumentov na to, aby som vedel, že chcem žiť s chlapcom,“ spomína na zmätené časy mladosti divadelný herec, ktorý tento rok skončil aj štúdium réžie na pražskej DAMU.

Môže za to internet?

„S manželkou sme boli deväť rokov. Spoznali sme sa v divadle a ja som vedel, že sa patrí mať nejakú ženu. Mal som zamestnanie, bývanie, a k tomu bola potrebná už len rodina. Zdalo sa mi to logické,“ úprimne hovorí Lumír, ktorý pred siedmimi rokmi radikálne zmenil svoj život. „Kateřinu som mal skutočne rád. Predstavoval som si budúcnosť, ako budeme spolu sedieť na dôchodku na verande a okolo nás budú behať vnúčence. To je normálne. To je norma. Nechcel som o túto predstavu prísť.“

Lumír Olšovský sa v sebe dlhé roky snažil potlačiť a obhájiť náklonnosť k rovnakému pohlaviu. Mal krásnu dcérku Zdeňku, milujúcu manželku, ktorá bola jeho najlepším priateľom. Prekonali aj ťažké obdobie bez pracovných ponúk, keď bol nútený chodiť po nociach čistiť fritézy do známeho fast foodu. Sen o dokonalom rodinnom šťastí zmenil až internet.

„Až pri četovaní som sa začal vyjadrovať slobodne. Písal som tam veci, ktoré som v sebe dovtedy prácne potláčal. Fakt, že som homosexuál, som si priznal až skrytý pod ,nickom‘,“ spomína na ťažké obdobie pred siedmimi rokmi herec. „Začal som si písať s chlapcami a žena a dcéra spali o pár metrov ďalej. Mal som strašné výčitky svedomia. Vedel som, že to nikdy nikomu nepoviem, že je to niečo zlé. Chcel som to tajiť. Bál som sa, že prídem o rodinu,“ tvrdí Lumír, ktorý sa, paradoxne, stal v Česku populárnym až po zverejnení homosexuality.
„Potom sa pomaly pridali pocity, že si to tá moja žena nezaslúži. Presvedčil som sám seba, že sa moja túžba po chlapcoch odzrkadlí na našom vzťahu.

Zamiloval som sa do Pavla, nevedel som prestať na neho myslieť ani na rodinnej dovolenke a začal som vymýšľať argumenty, prečo by som to mal všetkým povedať. Láska mi dodala krídla a odvahu. Počas všetkých mojich životných ,prúseroch‘ sa mi potvrdilo, že všetko zlé v živote je na niečo dobré.“

Poslali ho liečiť sa

O odhalení pravdy pred najbližšími a verejnosťou sa Lumírovi Olšovskému stále nehovorí ľahko. Vraj to celé bolo ako zlý sen, plný emotívnych scén, kriku, plaču a obviňovania.
„Emócie sa striedali. Najprv mi manželka prejavila podporu, aby som sa nebál, že bude vždy stáť pri mne. Vtedy som si myslel, že som si zobral svätú ženu. Potom to prešlo do výčitiek, ako som ju mohol tak oklamať, ale ja som ten pocit nemal,“ odvážne hovorí o citlivej téme hviezda obľúbeného seriálu Ošklivka Katka.

„Rodičia mi povedali, že mi šibe, že som chorý človek a mám sa ísť liečiť. Moju homosexualitu brali rovnako, ako keby som bral drogy. Nemal som potrebu nič viac vysvetľovať. Po tom, ako som povedal všetkým pravdu, sa mi uľavilo.

Našťastie som nebol prvý prípad v Česku,“ naráža herec na mediálne známu dvojicu homosexuálov Janis Sidovský a Pavel Vítek, ktorí svoj dlhoročný vzťah zlegalizovali vďaka zákonu o registrovanom partnerstve. Čoraz populárnejší Lumír sa v blízkej budúcnosti chystá na rovnaký životný krok. S priateľom, do ktorého sa ako zrelý ženatý muž bezhlavo zamiloval, keď mal len 17 rokov, sa tiež chystajú zlegalizovať svoj dlhoročný vzťah.
„Nech nikto od nás nečaká biele obleky a trápnu hru na nevestu na zámku plnom novinárov. Urobíme len veľkú oslavu pre blízkych priateľov a právne budeme svoji,“ prezrádza nám svoje plány.

Dcéra sa nehanbí

Meno Lumír Olšovský bolo dlhé roky známe len ako hlas z dabingu. Prípadne ho diváci registrovali ako jedného z anonymných fešákov na divadelných doskách. „Až v posledných rokoch, ak sa niekde objaví postava homosexuála, režisér si automaticky spomenie na mňa. Pri dabovaní mi to neprekáža, ale veľmi som sa bránil hrať homosexála v televízii. Keď som bol na konkurze do seriálu Ošklivka Katka a zistil som, že moja postava je typicky zženštilý homosexuál, bol som presvedčený, že to robiť nechcem. No pol roka som hral v seriáli Letisko a bol som v k?či. Stále som sa bál, že to nie je dosť dobré. Až postava homosexuála Pipinky v Ošklivke ma zmenila. Povedal som si, že toto mi ublížiť nemôže. Ak moja popularita vznikne takto, tak potom nemôže prísť už nič horšie. Pipinka mi umožnil slobodu. Chceli ste ,buzeranta‘, tak ho tu máte.“

Každá búrka prehrmí a rovnaký priebeh mal aj homosexuálny škandál s atraktívnym hercom. Manželka Katarína sa znovu vydala za svoju prvú lásku, má ďalšie dieťa a Lumírova dnes desaťročná dcéra je vraj zmierená s tým, že jej ocko je homosexuál.
„Zdeňka je silné dievča, je veľmi pragmatická, môže sa ma spýtať na čokoľvek, ale nejako zvlášť moju homosexualitu nerieši. Nemyslím si, že by trpela, keby sa jej niekto pre mňa v škole vysmieval. S Pavlíkom si rozumie, berie ho ako kamaráta. Dúfam, že sa za mňa nikdy hanbiť nebude,“ optimisticky verí herec, ktorý hneď po našej návšteve utekal rozlúčiť sa s dcérou, pretože odchádza na rodinnú dovolenku.

Zdroj: www.pluska.sk/showdoc.do?docid=114668&showRate=true

Zdroj: pluska.sk

Páči sa vám tento článok?