Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Menej ľudí odsudzuje homosexualitu

uverejnené dňa 18. 10. 2008 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

Sociológovia zo Slovenskej akadémie vied skúmali, ako sa menia životné hodnoty. Výsledky Výskumu európskych hodnôt 2008, ktoré prezentovali, prekvapili aj ich. K určitým javom a ľuďom máme menší odstup ako kedysi. To však nemusí znamenať, že sme tolerantnejší. Je možné, že sme sa len prestali starať do druhých.

Oproti roku 1999 je na Slovensku menej takých, ktorí majú odstup voči istým skupinám ľudí. Rómov vtedy nechcelo za susedov 77 percent populácie, teraz iba 47 percent. Zmenšil sa aj odstup voči ľuďom s kriminálnou minulosťou, homosexuálom, ťažkým alkoholikom či prisťahovalcom. Jedine ľavicových a pravicových extrémistov vnímajú ľudia negatívnejšie.

Homosexualitu v roku 1991 odmietalo tolerovať 54 percent obyvateľstva. Dnes netvoria ani 32 percent.

Sociológovia však len opatrne pripúšťajú, že by sa spoločnosť za taký krátky čas stala tolerantnejšia k „odlišnosti“. Na zmenu nálady majú iné vysvetlenie. „Zdá sa, že ľudia sa naučili, ako sa politicky korektne vyjadrovať...,“ hovorí Miroslav Tížik zo Sociologického ústavu SAV.

Odvrátenou stranou toho je nezapájanie sa do riešenia celospoločenských problémov. To potvrdzuje aj značný pokles v ochote zapojiť sa do nejakého protestu. Najviac upadla ochota zúčastniť sa na demonštráciách a na neschválených štrajkoch.

Šéf Inakosti: Dýcha sa nám lepšie

JÚLIUS KOLENIČ z Iniciatívy Inakosť potvrduje, že verejnosť vníma gejov a lesby lepšie ako pred rokmi.

Z prieskumu SAV vyplýva, že homosexualitu odmieta ako neospravedlniteľnú čoraz menej obyvateľov Slovenska. Čo na to hovoríte? Je dnes podľa vás lepšia atmosféra v spoločnosti ako napríklad pred deviatimi rokmi?

„Môžem to potvrdiť. Aj my, z našej skúsenosti, registrujeme zlepšenie atmosféry v spoločnosti. Je to podložené aj jedným prieskumom verejnej mienky, ktorý sme si dali urobiť.“

Vnímate zlepšenie aj vy vo svojom živote?

„Je to cítiť aj na ulici, pri styku so spolupracovníkmi, rodinnými príslušníkmi, známymi. Gejovia a lesbičky cítia, že sa nemusia báť otvorene hovoriť o svojom živote. Nie je príjemné, keď sa človek z obavy pred reakciou okolia bojí hovoriť otvorene. Napríklad, keď sa kolegovia rozprávajú o tom, ako prežili dovolenku, a vy sa so svojimi zážitkami z dovolenky bojíte s nimi podeliť.“

Aj ľudí, ktorí by nechceli homosexuálov za susedov, ubúda. Sociológovia sú napriek tomu skeptickí. Tvrdia, že k zníženiu sociálneho odstupu voči gejom a lesbám, Rómom či prisťahovalcom viedlo to, že ľudia sa naučili, ako sa politicky korektne vyjadrovať. Súhlasíte s nimi?

„Je potešiteľné, že verejní činitelia ovplyvňujú verejnú mienku pozitívnym smerom. Spoločenská situácia sa posúva k akceptácii práva párov rovnakého pohlavia na plnohodnotný spoločný život. Aj výsledky prieskumov verejnej mienky sú jasným argumentom v prospech toho, že na Slovensku by mohol byť prijatý zákon o životnom partnerstve osôb rovnakého pohlavia, čo by viedlo k podstatnému zlepšeniu kvality nášho života. Pri dostatočnom vysvetlení takéhoto zákona verejnosť nemá s inštitútom životného partnerstva problém.“

Treba mať ešte stále odvahu na to, aby človek na Slovensku verejne priznal, že je gej alebo lesba?

„Nejde o to, niekomu sa s niečím priznávať, ale o to, nebáť sa žiť otvorene. To aj dnes môže byť problém, záleží od konkrétnej situácie a prostredia, v ktorom človek žije. Situá­cia sa však zlepšuje a ak sa o to pričinia aj verejní činitelia a známe osobnosti, bude sa zlepšovať aj naďalej.“

Publikované: 25.9.2008
Zdroj: http://www.sme.sk/c/4092413/slovak-ja-moja-rodina-a-potom-ostatni.html

Zdroj: sme.sk





Páči sa vám tento článok?