Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Ďalší teplý Oskar

uverejnené dňa 02. 03. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

Film Milk získal ocenenie tak za Pôvodný scenár/autor, ako aj za Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Vďaka ústrednému hereckému výkonu v snímke o osudoch Harveyho Milka, homosexuálneho senátora, ktorý bojoval za práva gayov, sa zo sošky tešil herec Sean Penn. Vyzval ľudí, aby prehodnotili svoj postoj k partnerstvám osôb rovnakého pohlavia.

 "Všetci by sme mali mať rovnaké práva," odkázal s Oscarom v rukách producent snímky Dustin Lance Black, ktorý získal Oscara za najlepší pôvodný filmový scenár. Mal v tej chvíli slzy v očiach.

 Milk bojoval proti skupinám, ktoré presadzovali pre homosexuálov zákaz vyučovať. To v mnohom pripomína súčasný zápas homosexuálnej komunity o možnosť uzatvárať partnerstvá.

 Dustin Lance Black, mladý autor scenára k filmu Milk, napísal životopisný príbeh prvého otvorene homosexuálneho politika v USA Harveyho Milka. Motivoval ho jeho vlastný životný príbeh skrývanej homosexuality.

 Dnes iba 34-ročný Black vyrástol v mormonskej rodine, kde kvôli svojej sexuálnej orientácii cítil silný spoločenský tlak. Odsťahoval sa do liberálnejšieho San Francisca, kde začal pracovať ako televízny scenárista.

 "Mal som prácu, istotu, tak som mohol trocha pracovať na tomto úžasnom príbehu. Pre mňa osobne to bol veľmi inšpirujúci film. Príbeh Milka mi otvoril oči a ukázal, že aj v tejto krajine môže byť človek gayom a pritom niečo dokázať," uviedol Black. "Drvivá väčšina ľudí mi vravela, aby som to nerobil," priznal sa mladý autor.

 "Pre mňa osobne to má veľký význam. Nielen preto, že sa filmu darí, ale aj kvôli tomu, že ľuďom na ňom záleží. Pre komunitu gayov a lesbičiek v Amerike bol minulý rok ťažkým rokom a tento príbeh je takým malým kúskom nádeje a pozitívnym momentom," konštatoval Black. Reagoval tak na minuloročné referendum v Kalifornii, ktoré opäť zakázalo sobáše homosexuálnych partnerov.

 "Som veľmi potešený, že kalifornské súdy otvorili prípad potenciálnej nezákonnosti novembrového referenda," priznal Black v súvislosti s najnovším posunom v prípade novembrového referenda. Filmový štáb chcel pôvodne uviesť film do kín ešte pred novembrovým referendom, to sa mu však z časových dôvodov nepodarilo.

 "Dustin si k tomu príbehu už dávno vybudoval vzťah, bol to jeho privátny scenár. A teraz ho odhalil v tom najvhodnejšom čase, keďže sa v Kalifornii sporíme o ústavnosti referendového návrhu číslo 8. Dnes je to jeho politický manifest," uviedol na adresu nadaného scenáristu herec Josh Brolin, ktorý vo filme Milk stvárnil vraha popredného politika. Brolinovi pritom práve táto úloha priniesla prvú nomináciu Oscara.

 Okrem Blacka a Brolina boli na zlaté sošky nominovaní aj hlavný hrdina Sean Penn, režisér Gus Van Sant, či tím producentov v kategórii najlepší film roka. Film Milk mal celkovo až 8 nominácií na Oscara.

 Publikované: 25.02.2009

Zdroj: http://radio.rogy.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1762&Itemid=143

http://dnes.atlas.sk/kultura/film/526599/scenarista-black-milk-je-manifest-o-priznanej-homosexualite

Zdroj: radio.rogy.cz, dnes.atlas.sk

Páči sa vám tento článok?