Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Queer Leaders Forum pripomenulo Slovensku Medzinárodný deň proti homofóbii

uverejnené dňa 15. 11. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

Občianske združenie Queer Leaders Forum zorganizovalo pre všetkých LGBTQ (lesbian-gay-bisexual-transsexual-queer) a LGBTQ friendly ľudí na Slovensku II. ročník Medzinárodného dňa boja proti homofóbii.

Tento rok 23. mája na Námestí SNP v Bratislave. Mottom dňa bolo spoločné želanie a vízia "Podporujeme všetky typy rodín", ako pripomenutie, že boj proti homofóbii a diskriminácii je bojom, ktorý je v prvom rade o diskusii a pozitívnej prezentácii lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodovo identifikovaných ľudí. Bojom, ktorý má v konečnom dôsledku len víťazov a víťazky.

Akciu sprevádzali:

- dúhové stužky, symbol nášho/vášho nesúhlasu s homofóbiou a diskrimináciou

- antidiskriminačné letáky a nálepky

- tematická nehetero obývačka

- homofóbne výroky slovenských politikov a političiek

- možnosť zastrieľať si na bránu FK Homofóbia

- rozhovory s ľuďmi z mimovládnych organizácií

- prezentácia nového internetového obchodu pre LGBT a LGBT friendly ľudí

International Day Against Homophobia (IDAHO) je jedným z dvoch najvýznamnejších medzinárodných podujatí LGBTQ  komunít na celom svete. Na rozdiel od LGBTQ Pochodov Hrdosti (Gay Prides), ktoré sa konajú v desiatkach miest v inom čase, réžii a veľkosti, prebieha Medzinárodný deň boja proti homofóbii každoročne 17. mája.

Práve tento dátum sa spája s niekoľkými významnými míľnikmi LGBTQ histórie. 17. mája 1990 bola homosexualita oficiálne odstránená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) zo zoznamu duševných chorôb. V ten istý deň roku 2004 uzákonil americký štát Massachussetts manželstvá párov rovnakého pohlavia. A nakoniec, významný krok pre dejiny slovenskej LGBTQ komunity - 17. mája 2008 sa konal prvý Deň boja proti homofóbii na Slovensku.

 Akciu Queer Leaders Fora pri príležitosti druhého ročníka Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, ktorá sa uskutočnila 23. mája 2009 v Bratislave podporila aj Amnesty International Slovensko.

Sloboda prejavu a sloboda združovania sa je zakotvená v Európskej konvencii ľudských práv. Hocijaká osoba – či s homosexuálnou, bisexuálnou orientáciou alebo transrodovo identifikovaná, má právo na slobodu prejavu a združovania sa, bez diskriminácie. Homofóbia nepatrí do žiadnej spoločnosti 21. storočia, tvrdí Amnesty International.

Publikované: 24.5.2009

Zdroj: http://qlf.blog.sme.sk/c/194134/Medzinarodny-den-boja-proti-homofobii.html

http://www.amnesty.sk/index.php?page=clanok&id=701

Zdroj: qlf.blog.sme.sk, amnesty.sk

Páči sa vám tento článok?