Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Filmový festival iNAKOSTI

uverejnené dňa 15. 11. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

V nedeľu 4.10. bol ukončený Filmový festival inakosti organizovaný Iniciatívou Inakosť za veľkej podpory dobrovoľníkov a dobrovoľníčok. Festival možno bez váhania nazvať najúspešnejším doterajším ročníkom. Bol to 8.ročník festivalu tohto druhu, prvý sa konal v roku 1995 v Tajove a bol to prvý gejsko-lesbický filmový festival v post-socialistických krajinách.

Filmový festival inakosti 2009 premietol 13 celovečerných hraných filmov, 4 dokumentárne, 1 tanečný a 16 krátkych filmov. Kvalitným výberom filmov dokázal festival osloviť naozaj široké publikum a naplniť sály. Festival sa konal v priestoroch filmového klubu 35 mm na FTF VŠMU na Svoradovej 2 v Bratislave. Jedným zo zámerom organizátorov pre budúci ročník je presunúť festival do väčších priestorov.

22 projekcií videlo celkovo 1975 divákov, pričom maximálna možná návštevnosť daná počtom projekcií a kapacitami kinosál zodpovedá číslu 2110. Z 22 projekcií praskali preplnené sály pri 13 premietaniach.

Potešiteľné je, že v tomto počte sú zahrnuté i vypredané projekcie slovenských filmov.

Diváci svojim hlasovaním po jednotlivých projekciách rozhodli, že víťazným filmom festivalu sa stala švédska romantická komédia Patrik 1,5 režisérky Elly Lemhagen. Film bol zaradený i do programu dozvukov festivalu v Palace Cinemas v Auparku, ktoré prebehli v pondelok a utorok, 5. – 6. 10. 2009.

Tento ročník bol výnimočný aj podporou, ktorú si získal. Jednak festival zastrešila patrónka Zuzana Krónerová, ktorá na otvorení pozdravila divákov a pripomenula, že inakosť je jej sympatická, pretože formuje zaujímavejší svet. Festival osobnou účasťou podporili aj predstavitelia partnerských veľvyslanectiev: Švédska, Írska, Nórska a Holandska, aby uviedli filmy zo svojich krajín.

Na festivale hosťoval írsky režisér Paul Ward. V európskej premiére prišiel predstaviť svoj film V kožuchu bez nohavičiek, chytrú, odvážnu a poriadne odviazanú romantickú komédiu z prostredia dublinského divadelného sveta. Druhým hosťom bol slovenský režisér Viktor Csudai, autor filmov Ružový partner a Veľký rešpekt. Napriek tomu, že oba tieto filmy už boli na Slovensku uvedené, sála bola plná a filmy opäť zaujali. Režiséri sa s divákmi stretli na diskusii. Oboch spája skúsenosť natočenia filmu za veľmi krátky čas a minimum peňazí. Csudai prezradil, že aj do budúcna chystá komédiu, pretože tento žáner mu je veľmi blízky. Režisér má talent spojiť známe herecké mená s neopozeranými tvárami, písať živé dialógy a, ako ukázal v oboch filmoch, dokáže bolestivú tému coming outu pretaviť do úsmevnej polohy.

Jednoznačný divácky hit tohto ročníka bol švédsky film Patrik 1,5, ktorý festival otvoril. Rodinná komédia o gejskom páre, ktorý si kvôli úradnému omylu adoptuje 15-ročného homofóbneho tínedžera, si získala publikum komickým nadhľadom i citlivým vhľadom do problémov spolužitia v netradičných rodinných zväzkoch. Aspoň v podobe listu pozdravil divákov režisér Ron Peck, autor kultového Nočného hľadania (Nighthaws). Kým on bojoval pri svojom debute s obrovskými problémami, Ward i Csudai dokázali, že dnes možno natočiť provokatívny film s minimom prostriedkov a rekordne rýchlo.

Festival sprevádzala aj výstava Homosexualita a umenie 1800-2000 vo Photoportgallery na Grösslingovej 21. Ide o výnimočný kurátorský projekt, ktorý sa pokúsil o zmapovanie homosexuálnej skúsenosti v dejinách fotografie, obrazu a filmu.

Sprievodným podujatím festivalu bola tiež hra Zlomatka divadla Astorka, v ktorej exceluje Zuzana Kronerová v roli matky, ktorá sa rozhodne vyliečiť svojho syna z homosexuality. Hru možno naďalej nájsť v programe divadla.

V rámci festivalu prebehla aj Verejná diskusia o životnom partnerstve párov rovnakého pohlavia, ktorú moderoval Július Kolenič z Iniciatívy Inakosť. Kolenič prezentoval výsledky verejného prieskumu a porovnal ich s minuloročnými výsledkami. Dobrou správou je, že verejná mienka ukazuje tendenciu k otvorenejšieho prijímania gejov, lesieb a ich partnerského života. Tou zlou je, že takýto posun nie je reflektovaný otvorenou podporou zo strany domácich verejných činiteľov, ktorí by mohli napomôcť skvalitneniu života gejských a lesbických párov.

Festival si dával za cieľ zviditeľnenie gejských a lesbických tém, predstavenie týchto tém širokej verejnosti i sebapotvrdenie samotných gejov a lesieb prostredníctvom zhliadnutých filmov a príjemnej atmosféry, ktorá na festivale trvala 5 dní.

Publikované: 7.10.2009

Zdroj: http://radio.rogy.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1942&Itemid=143

 

Zdroj: radio.rogy.cz





Páči sa vám tento článok?