Väčšina Slovákov nemá problém s registrovaným partnerstvom
Väčšina verejnosti by nemala problém s prijatím zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia. Zástancov zákona bolo v septembri 2009 viac ako jeho odporcov.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v rámci projektu Iniciatívy Inakosť "Cesta k zákonu o životnom partnerstve" uskutočnila agentúra Focus v dňoch 2. - 8. septembra na reprezentatívnej vzorke 1 039 osôb.
Prijatie zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia by určite, alebo skôr áno, podporilo 45 percent respondentov, naopak, určite, alebo skôr nie, by takýto zákon nepodporilo 41 percent oslovených.
V hre je aj dedičské právo či informácie o zdraví
Prieskum tiež podľa Júliusa Koleniča z iniciatívy opätovne potvrdil, že verejnosť nemá výhrady k reálnemu obsahu tohto zákona. Napríklad právo na prístup k informáciám o zdravotnom stave partnera/partnerky podporuje 72 percent respondentov, za nárok na voľno v zamestnaní pri úmrtí partnera/partnerky na zabezpečenie pohrebu sa vyslovilo 71 percent respondentov.
Vyše polovica oslovených podporila zavedenie vzájomnej vyživovacej povinnosti medzi partnermi, možnosť vytvárať bezpodielové spoluvlastníctvo či právo navzájom po sebe dediť. Väčšina verejnosti podľa výsledkov prieskumu vníma homosexuálov ako normálnu súčasť spoločnosti.
"Vyzývame politikov, aby konečne začali reálnu diskusiu na vnútrostraníckej ako aj na vládnej a parlamentnej úrovni o otázke prijatia zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia. V skutočnosti totiž neexistujú žiadne relevantné argumenty na odmietnutie prijatia takéhoto zákona, ktorý by zabezpečil dôstojný život početnej skupine občanov tohto štátu.“, uviedol zástupca Iniciatívy Inakosť Július Kolenič.
Chýba politická vôľa
Takzvané registrované partnerstvo homosexuálov umožnilo zákonom ako prvé Dánsko v roku 1989. Po ňom nasledovali aj ďalšie krajiny Európskej únie, v roku 2006 právnu úpravu prijalo aj susedné Česko. Proti prijatiu podobného zákona na Slovensku sa okrem cirkví postavila viackrát vládna SNS a opozičné KDH.
Príliš veľké šance na schválenie zákona nedával gejom a lesbám ani premiér a predseda ľavicového Smeru-SD Robert Fico. V minulosti totiž vyhlásil, že nechce otvárať vo vzťahu s cirkvami citlivé otázky. Rovnako podľa neho téma partnerských zväzkov homosexuálov nepatrí medzi priority spoločnosti.
Verejná mienka je naklonená
Výskum potvrdil výsledky z júna 2008, t.j. že verejná mienka je už v značnom rozsahu posunutá v prospech prijatia zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia. Prijatie zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia by určite alebo skôr áno podporilo 45 % respondentov (určite alebo skôr nie 41 % a nevie 16 %). Prieskum tiež opätovne potvrdil, že verejnosť nemá výhrady k reálnemu obsahu tohto zákona. Na otázku, ktoré z nasledujúcich práv a povinností by mali mať osoby rovnakého pohlavia, teda dvaja gejovia alebo dve lesby, žijúce ako pár, odpovedalo určite áno alebo skôr áno:
- prístup k informáciám o zdravotnom stave partnera/partnerky – 72 % respondentov,
- nárok na voľno v zamestnaní pri úmrtí partnera/partnerky na zabezpečenie pohrebu – 71 % respondentov,
- nárok na priznanie ošetrovného počas opatrovania chorého partnera/partnerky – 61 % respondentov,
- nárok na voľno v zamestnaní, ak partner/partnerka potrebuje sprievod k lekárovi – 57 % respondentov,
- právo navzájom po sebe dediť – 56 % respondentov,
- možnosť vytvárať bezpodielové spoluvlastníctvo – 56 % respondentov,
- vzájomnú vyživovaciu povinnosť medzi partnermi/partnerkami – 51 % respondentov (iba 29 % odpovedalo určite nie alebo skôr nie),
- nárok na poberanie dôchodku po zosnulom partnerovi/partnerke – 45 % respondentov (iba 37 % odpovedalo určite nie alebo skôr nie),
- právo mať daňové úľavy – 43 % respondentov (iba 39 % odpovedalo určite nie alebo skôr nie).
Ďalším výsledkom prieskumu je potvrdenie faktického stavu slovenskej spoločnosti pokiaľ ide o vnímanie párov rovnakého pohlavia v rôznych sociálnych situáciách. Septembrový prieskum aj v tejto oblasti potvrdil výsledky spred roka a pol. Veľkej väčšine spoločnosti by skôr nevadilo alebo určite nevadilo, keby:
- stretli homosexuálny pár v obchode – 75 %,
- stretli homosexuálny pár v kaviarni – 74 %,
- sa v médiách písalo či hovorilo o spolužití homosexuálnych párov 69 %,
- na firemnú oslavu alebo firemný ples priviedol pracovník firmy svojho partnera rovnakého pohlavia – 62 %,
- v susedstve žil pár dvoch žien - lesieb – 60 %,
- v susedstve žil pár dvoch mužov - gejov – 59 %,
- na rodinnú oslavu prišiel homosexuálny pár – 54 %.
Prieskumy verejnej mienky dlhodobo opakovane potvrdzujú, že slovenská spoločnosť je pripravená na prijatie zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia tak, ako je to dnes už vo väčšine štátov EÚ. Výskumy ukazujú, že slovenská spoločnosť už vo veľkej miere akceptuje právo gejov a lesieb na šťastný život s milovaným partnerom/partnerkou rovnakého pohlavia.
Už nie je potrebné skrývať sa. Naopak, demokratický systém vlády v našej krajine to umožňuje a spoločenská situácia si vyžaduje, aby sme sa o svoje práva aktívne prihlásili. „Slovensko je úžasná krajina, v ktorej máme možnosť zvoliť si takú reprezentáciu, ktorej skutočne ide o dôstojný život pre všetkých občanov bez rozdielu. Využime teda zostávajúci čas do volieb, aby sme v tú správnu chvíľu prejavili reálnu silu nás, našich príbuzných, priateľov, kolegov a známych správne.“ dodáva Július Kolenič.
Publikované: 8. 10. 2009
Zdroj: http://www.sme.sk/c/5051047/vacsina-slovakov-nema-problem-s-registrovanym-partnerstvom.html
http://radio.rogy.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1945&Itemid=143