Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Českí pravicoví radikáli chystali teroristický útok

uverejnené dňa 15. 11. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

"Je to po prvý raz v histórii tejto krajiny, keď sa predstavitelia extrémnej pravice cvičili na teroristický útok," zdôraznil riaditeľ elitného Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Cieľom ich útoku sa mohli v budúcnosti stať niektoré osoby alebo strategické ciele. V skupine boli aj osoby, ktoré majú vojenský výcvik.

Až desať z 24 ultrapravičiarov, ktorých v stredu v Prahe a na rôznych miestach krajiny pozatýkala česká polícia, sa pripravovalo na spáchanie teroristického útoku. Jedným z dôkazov je inštruktážny film českej neonacistickej bunky pomenovanej White Justice (Biela spravodlivosť/Biely sudca), ktorý ilustruje príklady boja z blízka. Maskovaný inštruktor na ňom používa aj zbraň pripomínajúcu samopal typu kalašnikov s bodákom. Skupina existovala štyri roky.

Koordinované zatýkanie a domové prehliadky sa týkali aj ďalších dvoch policajných operácií proti radikálom. Pri jednej z nich skončili v rukách polície ženy z extrémistického hnutia Resistance Women Unity.

Polícia zadržaných obvinila z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd. Dve osoby skončili vo vyšetrovacej väzbe. Údajne ide o jedného z vodcov Robotníckej strany Patrika Vondráka a šéfku Resistance Women Unity Michaelu Dupovú.

Proti vlne zatýkania opakovane protestovali predstavitelia českej Robotníckej strany, podľa ktorých kroky polície súvisia s návrhom vlády na rozpustenie ich strany, respektíve so snahou získať nové dôkazy o údajnom prepojení strany na neonacistickú scénu. Polícia to však dôrazne odmietla.

"Realizácia nemá žiadnu spojitosť s akýmkoľvek konaním na Najvyššom súde ČR, a zásadne odmietam špekulácie o politickej objednávke," reagoval už vo štvrtok šéf ÚOOZ. Na Najvyššom správnom súde leží návrh vlády na súdny zákaz Robotníckej strany. Súd o podobnom návrhu rozhodoval už na jar, ale návrhu vlády nevyhovel, pretože neobsahoval dostatok dôkazov.

Publikované: 23.10.2009

Zdroj: http://www.sme.sk/c/5076599/ceski-pravicovi-radikali-chystali-teroristicky-utok.html

http://zpravy.idnes.cz/policie-zatykala-extremisty-i-kvuli-pripravam-teroristickeho-utoku-121-/krimi.asp?c=A091023_121000_krimi_pei

 

Zdroj: sme.sk, zpravy.idnes.cz

Páči sa vám tento článok?