Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Dúhový rabín

uverejnené dňa 15. 11. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

Varšava má rabína, ktorý otvorene priznáva svoju homosexuálnu orientáciu. Vďaka tomu to nemá vôbec ľahké, ale veriaci ho prijímajú.

Aaron Katz sa narodil v Argentíne, lebo jeho rodičia museli z Poľska pred fašistickým nemeckom ujsť. On sa ale vrátil a so svojim priateľom (hollywoodskym producerom) sa usadil vo Varšave.

53 ročný sa stal druhým rabínom spoločenstva Beit Warszawa, ktoré vzniklo pred 10 rokmi a má okolo 250 členov. Zakladajúcimi členmi boli takí americkí a poľskí židia, ktorí sa nedokázali stotožniť so zvyklosťami ortodoxnej cirkvi.

Rabín uznáva, že nie je ľahké žiť a otvorene priznať svoju identitu v krajine, kde z 38 miliónov obyvateľov je len 5000 tých, ktorí sa hlásajú k židovskej viere a kde niektorí politici homosexualitu stále odsudzujú a hovoria o nej, ako o abnormálnej veci.

Život ho však už pár krát poučil, preto sa nesťažuje. Vo Švédsku pôsobil vo vysokej duchovnej funkcii. Neskôr sa presunul do Berlína a tesne pred Poľskom slúžil aj v Los Angeles. Netají ani to, že bol ženatý a má 5 detí.

Keď sa rozhodol netajiť ďalej svoju sexuálnu identitu, opustil aj ortodoxnú cirkev a priznal sa rodine, ktorá to pochopila.

Publikované: 1.7.2009

Zdroj: http://radio.rogy.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1884&Itemid=143

Zdroj: radio.rogy.cz

Páči sa vám tento článok?