Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Pochod za práva homosexuálov v Budapešti

uverejnené dňa 29. 12. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

Za prísnych bezpečnostných opatrení sa v Budapešti v sobotu 5. 9. 2009 uskutočnil pochod za práva homosexuálov.

Asi 1500 jeho účastníkov vyštartovalo poobede z Námestia hrdinov a prešlo popri Dunaji po trase, ktorú policajti vopred ohradili kovovými zátarasami. Homosexuálov prišiel podporiť okrem iných aj bývalý premiér Ferenc Gyurcsány s manželkou. Novinárom povedal, že je povinnosťou každého občana vysloviť sa za dodržiavanie ľudských práv.

Neďaleko trasy pochodu sa zhromaždili odporcovia homosexuálov, na jednom mieste sa im dokonca nakrátko podarilo odstrániť policajné zátarasy, no bezpečnostné sily ich po čase vytlačili a zátarasy obnovili.

Na minuloročnom pochode za práva homosexuálov došlo k násilným fyzickým útokom zo strany pravicových extrémistov. Tento rok sa objavili z ich strany slovné útoky.

Whoopi Goldberg pre Budapešť

Veľké prekvapenie pre organizátorov Gay Pride pochodu v Budapešti pripravila svetoznáma herečka Whoopi Goldberg. Pozdravila ich videonahrávkou a podporila každého, kto sa slávnosti zúčastní.

Herečka vo videonahrávke, ktorá sa objavila aj na serveri youtoobe.com, vysvetlila, že už roky sleduje oslavy dňa hrdosti homosexuálov v Maďarsku a zakaždým bola znepokojená, keď sa objavili správy o násilnostiach. Preto považuje za dôležité, aby Pride podporila aj osobne a aby vyzvala každého na toleranciu.

„Veľmi milujem Maďarsko a som zástancom ľudských práv. Verím, že každý je iný a napriek tomu každý chce to isté: slobodu, česť, lásku a mier.“ Takýto odkaz zanechala kráľovná komédií na videonahrávke. Zároveň dodala, že je hrdá na tých gayov, lesby a transsexuálov, ktorí priznávajú svoju identitu. Podľa nej takýto ľudia si zaslúžia rovnoprávnosť, podporu štátu a verejnej moci.

Videozáznam nájdete na: http://www.youtube.com/watch?v=K5YgH79Sx_Q


Publikované: 5.9.2009

Zdroj: http://www.sme.sk/c/5004795/expremier-gyurcsany-podporil-pochod-homosexualov.html
http://radio.rogy.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=1923&Itemid=143

Zdroj: radio.rogy.cz, sme.sk

Páči sa vám tento článok?