Vo Washingtone 150 000 ľudí na pochode za práva homosexuálov a lesbičiek
V americkom Washingtone sa v nedeľu 11. 10. 2009 zhromaždili tisícky ľudí na demonštrácii za práva homosexuálov a lesbičiek. Podľa organizátorov sa na pochode zúčastnilo až 150 000 ľudí.
Demonštranti z celých Spojených štátov zaplnili zelený trávnik pred Bielym domom s transparentmi a dúhovými vlajkami a dožadovali sa zrovnoprávnenia. Davom sa niesli heslá ako Dúfame v zmenu, Dúfame v rovnoprávnosť, Dúfame v uznanie, Dúfame v slobodu.
Celá akcia sa konala krátko po nočnom prejave Baracka Obamu na plese organizácie obhajujúcej práva amerických homosexuálov a lesbičiek. Prezident sľúbil, že zruší zákon, ktorý stanovil zásadu "na nič sa nepýtať a nič nehovoriť". Podľa zákona z roku 1993 môžu v armáde Spojených štátov amerických slúžiť homosexuáli iba pod podmienkou, že sa ku svojej orientácii nepriznajú. V prípade ich prezradenia sú však z vojska vylúčení.
Zákon, podľa ktorého môžu slúžiť homosexuáli v armáde iba pokiaľ svoju orientáciou taja, podpísal Bill Clinton. Všetky snahy o jeho zrušenie ale doteraz zlyhali na odpore v armáde a Kongrese. Analytici upozorňujú, že podobné problémy môže mať aj Obama, ktorý úž túto otázku údajne konzultuje s Pentagónom. Americký prezident ale konkrétny časový plán a podrobnosti realizácie zámeru neohlásil.
Obama hovorí, že homosexuálov podporuje. Tí chcú ale vidieť činy, napríklad zrušenie zákazu gejov v armáde. Americkí homosexuáli sú sklamaní z amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý nepomáha ich zrovnoprávneniu tak, ako by chceli. Tento odkaz bolo počuť aj počas nedeľnajšieho pochodu rovnosti desaťtisícov gejov a lesbičiek, aký Washington nezažil už takmer desaťročie.
Ich súčasná popkultúrna ikona, bisexuálna speváčka Lady Gaga, to Obamovi zakričala poriadne nahlas: „Počúvate? Budeme na vás tlačiť, aby sa vaše sľuby stali realitou." Keď v piatok svet kritizoval udelenie Nobelovej ceny za mier Obamovi argumentom, že prezident má za sebou len vízie a nie činy, americkí homosexuáli vedeli, o čom je reč.
Za ich podporu počas kampane sľuboval viacero zmien, ktoré by zrovnoprávnili túto sexuálnu menšinu. Po deviatich mesiacoch sa však komunita toho veľa od novej vlády nedočkala.
Americký prezident sa snažil nakloniť si túto časť Američanov v sobotu 11. 10. 2009. Znovu potvrdil, že umožní homosexuálom slúžiť v americkej armáde.
Čo už Obama urobil:
poskytol výhody pre partnerov homosexuálnych pracovníkov americkej diplomacie,
vymenoval otvoreného homosexuála za veľvyslanca,
v Kongrese je zákon proti šíreniu sexuálne nenávisti.
Na čo homosexuáli čakajú:
zrušenie zákazu slúžiť otvoreným homosexuálom a lesbičkám v armáde,
zrušiť zákon o ochrane manželstva, ktorý zakazuje federálne uznanie manželstiev homosexuálov.
Otvorení homosexuáli sa tak do armády nedostanú, a podľa odhadov tak už prišiel Pentagon o 12 tisíc ľudí. Jeden z kľúčových bodov amerických homosexuálov v boji za rovnoprávnosť sľuboval Obama splniť už v kampani.
Práve preto gay komunita na jeho vyhlásenie povedala, že sľuby už nestačia a že očakáva činy. Obama zatiaľ len skúma priechodnosť zmien v Pentagone.
Povoliť prijatie otvorených homosexuálov do armády však nemusí byť taká jednoduchá vec, ako sa zdá. Verejnosť pritom proti nie je - 70 percent ľudí podľa prieskumu Washington Post a ABC News s týmto krokom súhlasí.
Ako však píše Newsweek, problém môže byť priamo v armáde, kde je väčšina vojakov za zachovanie takéhoto stavu. Štvrtina z nich by si dokonca podľa prieskumov po zmene nepred?žila zmluvu. Mnohí armádni predstavitelia sa boja, že by do „homosexuálnej armády" nepúšťali svojich synov rodičia z konzervatívnych rodín.
Druhou hlavnou témou pre amerických gejov je Zákon o ochrane manželstva, ktorý bráni partnerstvám osôb rovnakého pohlavia na federálnej úrovni.
Prezident pritom nie je v tejto veci nečinný. V júni povolil výhody pre partnerov pracujúcich pre ministerstvo zahraničia. Minulý týždeň vymenoval tretieho otvoreného homosexuálneho veľvyslanca v histórii. Pre komunitu amerických homosexuálov je to však stále málo.
Publikované: 12.10.2009
Zdroj: http://www.sme.sk/c/5058059/vo-washingtone-pochodovali-ludia-za-prava-homosexualov-a-lesbiciek.html