Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Ruskí gejovia požiadali Clintonovú o podporu svojich práv

uverejnené dňa 29. 12. 2009 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

Ruskí gejovia požiadali ministerku zahraničných vecí Hillary Clintonovú, aby podporila ich práva.

Clintonová odhalila v areáli univerzity v Moskve sochu amerického básnika a ikony boja za práva homosexuálov Walta Whitmana. Pritom boli v Moskovskej štátnej univerzite prítomní aj vysokí ruskí predstavitelia vrátane starostu Moskvy Jurija Lužkova, otvoreného nepriateľa práv homosexuálov.

Aktivista za práva gejov Nikolaj Alexejev Clintonovú v utorok vyzval, aby odsúdila podľa neho zakorenený a ponižujúci homofóbny prístup k homosexuálom v Rusku. Ministerka však na dnešnej ceremónii tému práv homosexuálov neotvorila.

Lužkov zablokoval akékoľvek pokusy homosexuálov uskutočniť v Moskve svoj pochod s tvrdením, že ide o zhromaždenie satanistov, uviedla agentúra Associated Press.
Podľa Clintonovej občania musia mať možnosť "pomáhať formulovať zákony, podľa ktorých žijú", a potrebujú vedieť, že vynakladanie ich času, peňazí a intelektuálneho vlastníctva je ochraňované vládnymi inštitúciami.

Clintonová ďalej povedala, že ľudia musia mať slobodu pri zaujímaní stanovísk a vedieť, že môžu poukazovať na zneužívanie moci úradmi. Dodala, že útoky na novinárov a ochrancov ľudských práv v Rusku preto vzbudzujú také obavy, lebo ohrozujú pokrok.

Poslednou zastávkou americkej ministerky zahraničných vecí v Rusku bola Kazaň, hlavné mesto Tatárskej republiky. Ako Clintonová uviedla, Kazaň si vybrala preto, lebo je to krásne mesto, kde spolu v pokoji žijú moslimovia a pravoslávni kresťania.

Publikované: 14.10.2009

Zdroj: http://www.sme.sk/c/5061911/ruski-gejovia-poziadali-clintonovu-o-podporu-svojich-prav.html

Zdroj: sme.sk

Páči sa vám tento článok?