Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

  • Google Translate/Prekladač
  • Google Search/Vyhľadávač
  • iGoogle
  • Bookmarks/Záložky


Katolícke Rakúsko uznalo partnerstvo gejov

uverejnené dňa 10. 01. 2010 | Autor/ka: Prevzaté viz. zdroj

Rakúske lesbičky a gejovia môžu od nového roka spečatiť svoj zväzok na úrade. Budú mať nárok na penziu po smrti partnera, môžu sa v prípade rozvodu obrátiť na súd a získať výživné.

Katolícke Rakúsko prijalo zákon o registrovanom partnerstve pre homosexuálne páry, ale konzervatívni politici urobili všetko, aby ho jasne odlíšili od tradičného manželstva.

Homosexuálne páry nebudú mať rovnaký sobášny list ako majú mladomanželia. Podľa zákona sa nemôžu vziať na radnici so všetkými fanfárami. Úradník oblastnej správy iba zapíše ich zväzok do matriky.

Pre vládnych ľudovcov (ÖVP) to bola podmienka, aby za zákon vôbec zahlasovali. Koaliční sociálni demokrati (SPÖ) radšej súhlasili, aby neohrozili celý zákon a neostali medzi tými pár krajinami Európskej únie, ktoré ešte homosexuálov ignorujú.

Rakúska verejnosť je pritom liberálnejšia. V prieskume pre týždenník Profil 45 percent Rakúšanov súhlasilo, aby sa registrované partnerstvo spečatilo ako tradičné manželstvo - slávnostne a na radnici. Len 17 percent bolo za zápis na matrike.

Konzervatívci presadili aj ďalšie rozdiely. Registrované manželstvo neznamená automaticky spoločné priezvisko, partneri o to musia požiadať, za čo sa obvykle platí. Homosexuálne páry si nesmú adoptovať deti a to ani v prípade, že ide o biologické dieťa jedného z partnerov. Nemôžu podstúpiť ani umelé oplodnenie.

Hlavne zákaz adopcie biologických detí partnerov mnohí kritizovali. „Znamená to, že po smrti jedného z rodičov bude dieťa odtrhnuté aj od druhého človeka, ktorého roky pozná a miluje a odvedú ho k cudzím ľuďom,“ povedala pre denník Der Standard europoslankyňa za stranu Zelených Ulrike Lunacek.

Práve Zelení, ktorí bojujú za práva homosexuálov, ukázali, aké je Rakúsko v tejto otázke rozdelené. Časť strany hlasovala za, pretože registrované partnerstvo vníma ako historický začiatok v zrovnoprávnení homosexuálov. Druhá časť bola proti a hovorí o ich diskriminácii.

Debata o zákone bola v parlamente taká emocionálna, že zaváhal aj poslanec Stefan Petzner. Ten po minuloročnej smrti korutánskeho hajtmana Jörga Haidera so slzami v očiach hovoril o homosexuálnom vzťahu s „človekom svojho života". Na poslednú chvíľu zmenil názor a hlasoval proti registrovanému partnerstvu. Len traja poslanci zo Zväzu pre budúcnosť Rakúska (BZÖ), ktorý Haider zakladal, zákon podporili. Ostatní spolu s krajne pravicovými Slobodnými boli proti. Pre nich je zákon pohromou pre tradičnú rodinu.

Homosexuálna iniciatíva (hosi) aj tak oslavuje. „Rakúsko konečne urobilo to, k čomu sa Dánsko odhodlalo už pred 20 rokmi, keď ako prvá krajina únie zaviedlo registrované partnerstvo,“ povedal médiám Christian Högl. Stále verí, že raz sa budú môcť rakúske lesbičky a gejovia vziať so všetkou parádou aj na radnici.


Publikované: 11.12.2009

Zdroj: http://www.sme.sk/c/5151189/katolicke-rakusko-uznalo-partnerstvo-gejov.html

Zdroj: sme.sk

Páči sa vám tento článok?