Slovo na dnes


Odkazy k Bohu


Odporúčame


Vyhľadávanie na skránke


WEB HELP

 • Google Translate/Prekladač
 • Google Search/Vyhľadávač
 • iGoogle
 • Bookmarks/Záložky


Časté otázky (FAQ)

uverejnené dňa 11. 04. 2013 | Autor/ka: administrator

Inšpirované FAQ Logosu: http://www.logoscr.cz/ptate-se-odpovidame

 

 1. 1. Ľudia o mne nevedia, že som gej/lesba. Ako chránite súkromie ľudí?
 2. 2. Nie som gej/lesba, môžem prísť? Môžem sa prísť pozrieť iba raz? Nepatrím medzi veriacich, môžem prísť?
 3. 3. Ste v kontakte s Cirkvami? Máte medzi sebou duchovných?
 4. 4. Kto sa zúčastňuje stretnutia? Ako stretnutia prebiehajú?
 5. 5. Vyberáte nejaké vstupné?
 6. 6. Ku ktorej cirkvi patríte?
 7. 7. Aký je váš názor na homosexualitu?

 

Máte ďalšie otázky? Napíšte nám!
(kontakty nájdete v sekcii „organizačný tím“)

1.    Ľudia o mne nevedia, že som gej/lesba. Ako chránite súkromie ľudí?
Pozvánky na stretnutia rozosielame len osobám, ktoré o ne sami požiadali a chceli by prísť. Priamo v pozvánkach je uvedené, že ľudia na stretnutí nič z toho, čo bolo povedané, nevynášajú von – čo bolo povedané na stretnutí, na stretnutí aj ostane. Taktiež, ľudia nemusia vystupovať pod svojimi pravými menami, ak si tak neprajú, môžu použiť „nicky“ – prezývky.


2.    Nie som gej/lesba, môžem prísť? Môžem sa prísť pozrieť iba raz? Nepatrím medzi veriacich, môžem prísť?
Radi by sme na našich stretnutiach uvítali i Vás, ľudí hľadajúcich, alebo prosto len zvedavých. Avšak nie všetci účastníci stretnutia by sa cítili bezpečne, prípadne im nemusí byť príjemné, že prišiel niekto, kto sa chce len pozrieť. Ak ste zvedavý a chceli by ste vedieť viac, povzbudzujeme vás, aby ste si dohodli stretnutie s niektorým/niektorými z členov organizačného týmu (kontakty nájdete v sekcii „organizačný tím“), alebo zavítali na niektorú z akcií organizovaných pre LGBT ľudí (viac sa dozviete v sekcii „ úvod, bod 3. čo robíme“).
Stretnutie je primárne určené pre veriacich LGBT ľudí, ak Vám to nevadí, pokojne príďte.


3.    Ste v kontakte s Cirkvami? Máte medzi sebou duchovných?
Aj my chceme byť súčasťou Cirkvi a snažíme sa o dialóg. Nemyslíme si, že sme to my, kto v tomto dialógu zastáva odmietavý postoj. Podľa možností a času pre nás pripravujú duchovný program duchovní z Katolíckej Cirkvi, Cirkvi bratskej a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Avšak je to ich vlastná iniciatíva (robia danú službu dobrovoľne, prvotný impulz vyšiel z našej strany), s ktorou nie všetci v ich cirkvi musia súhlasiť, prípadne by im hrozili aj disciplinárne tresty. Preto ich mená nezverejňujeme.


4.    Kto sa zúčastňuje stretnutia? Ako stretnutia prebiehajú?
Zúčastňujú sa ho primárne veriaci gejovia a lesby z rôznych cirkví, ľudia viac či menej naklonení kresťanstvu z rôznych spoločenských vrstiev a rôzneho vzdelania.
Priebeh stretnutia sa môže líšiť, ale väčšinou má tieto časti:
Začíname „predstavovacím kolečkom,“ kedy každý zo zúčastnených niečo o sebe povie (to, čo je ochotný povedať, ako je napísané už vyššie, napr. skutočné mená nemusia uvádzať, ak nechcú). Túto časť vynechávame/skracujeme v závislosti od toho, či príde na stretnutie niekto nový.
Duchovná časť – vedie ju duchovný z niektorej z registrovaných cirkví alebo laik. Väčšinou pozostáva z pripravenej témy/zamyslením, čítania z Biblie a následne spoločnej modlitby.
Po duchovnej časti nasleduje Diskusia na tému z duchovnej časti a koniec stretnutia
Stretnutie väčšinou pokračuje neformálnym posedením pri čaji alebo pive ;)


5.    Vyberáte nejaké vstupné?
Nie, vstupné nevyberáme, ale vyberáme dobrovoľný príspevok, ktorý ide na zaplatenie tým cirkvám, na pôde ktorých nám bolo dovolené stretnúť sa.


6.    Ku ktorej cirkvi patríte?
Sme ekumenické spoločenstvo, máme členov z viacerých cirkví. Mnohí z nás sú katolíci, sú medzi nami i ľudia z protestantských cirkví.


7.    Aký je váš názor na homosexualitu?
Rôznorodý. Prekvapilo vás to? Súhlasíme so všetkými kresťanskými cirkvami v tom, že byť homosexuálom nie je hriešne. Rovnako si myslíme, že byť homosexuálom nie je zlo. Nesnažíme sa ju ani „liečiť.“
Snaha neliečiť ju vychádza aj so skúseností tých našich členov, ktorí si liečbou prešli a výsledok bol iba psychická vyčerpanosť (požadovaná zmena sa nedostavila) až do stavu depresií a myšlienok na samovraždu; venovali tomu všetok svoj čas, energiu, vieru a (často nemalé) peniaze. Zmenu však nedosiahli, iba ak zmenu sebaobrazu a sebaprijatia, schopnosti komunikovať a vytvárať vzťahy: k horšiemu.
Na základe osobných skúseností považujeme sexuálnu orientáciu za niečo, čo ovplyvňuje celú povahu človeka, aj jeho emocionálnu stránku. Nie je možné ju redukovať iba na sexuálny život.
Ako je napísané vyššie, postoje cirkví sa nelíšia v tom, či je zlé byť homosexuálom, ale v homosexuálnych skutkoch: v tom, či je správne spať s rovnakým pohlavím. A ani my nie sme v odpovedi na túto otázku jednotní, aj keď medzi nami prevažuje presvedčenie, že je v Božom pláne naplnenie nášho bytia v láskyplnom partnerskom vzťahu. So všetkým, čo k nemu patrí.

Páči sa vám tento článok?